Polska jednym z krajów UE z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych
Według prognoz Komisji Europejskiej w 2021 r. Polska będzie w pierwszej dziesiątce krajów UE z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych - podało dziś Ministerstwo Finansów.
Wg prognoz KE w 2021 roku Polska będzie w pierwszej dziesiątce krajów UE z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych
Powołując się na dane Eurostat resort podał też, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg ESA 2010) w trzecim kwartale 2020 r. ukształtował się na poziomie 16,6 mld zł, tj. 2,9 proc. PKB. Tymczasem - jak zaznaczyło MF - średnia unijna za trzeci kwartał ubiegłego roku to 5,6 proc. w relacji do wielkości gospodarki.
Taki wynik plasuje Polskę wśród krajów z najmniejszym deficytem w UE
Resort podał też, że w 2020 r. Polska miała jedno z najłagodniejszych spowolnień (-3,6 proc. PKB).
To znacznie poniżej średniej dla całej UE (-7,4 proc.), jak i średniej dla państw o podobnej do Polski wielkości gospodarki
Zgodnie z prognozami KE - jak czytamy na Twitterze resortu finansów - deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce (8,8 proc. PKB) jest bliski średniej UE - jak zaznaczono - "w warunkach znaczącego wsparcia państwa dla gospodarki w czasie kryzysu, szacowanego przez KE na około 5,3 proc. PKB".
Dodatkowo resort MF podał też, że podejmowane przez rząd działania antykryzysowe są pozytywnie oceniane przez zagraniczne instytucje. Resort przypomniał przy tym, że największe agencje ratingowe – S&P Global Ratings, Fitch Ratings i Moody’s, podtrzymały ubiegłoroczne ratingi dla Polski.