Polska liderem w refundacji środków UE!

Polska liderem Unii Europejskiej w zakresie absorpcji alokacji unijnej z wynikiem 57,4 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Napisano, że Polska osiągnęła najwyższą w historii członkostwa w Unii Europejskiej pozycję w refundacji środków (procentowa absorpcja).

"Nigdy jeszcze Polska nie była tak wysoko w obecnej perspektywie finansowej. Po raz pierwszy zostaliśmy liderem UE w zakresie absorpcji alokacji unijnej z wynikiem 57,4 procent. To między innymi dzięki zwiększeniu wydatków, w tym na walkę z pandemią Polska wybiła się na lidera"
 

powiedział cytowany w informacji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Wskazano, że według stanu na 22 kwietnia 2021 r. Unia Europejska przekazała Polsce tytułem refundacji poniesionych wydatków w ramach Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Inicjatywy dla Ludzi Młodych łącznie blisko 44,2 mld euro. W Polsce z unijnym dofinansowaniem jest realizowanych aktualnie ponad 89 tys. inwestycji o łącznej wartości prawie 522 mld zł. W tej kwocie - jak czytamy - udział funduszy UE to 317,3 mld zł, czyli ponad 91 proc. wszystkich dostępnych środków dla naszego kraju. Dodano, że czas na inwestowanie funduszy unijnych na lata 2014-2020 mamy do końca 2023 roku.

 "Polska jest w tej chwili dokładnie w tym miejscu, w którym powinniśmy być zgodnie z założeniami dotyczącymi tempa wydatkowania środków unijnych"

napisano.
Źródło

Skomentuj artykuł:

N