Polska liderem w wykorzystywaniu funduszy unijnych 

Ponad 57 tysięcy inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 439 miliardów złotych realizowanych jest z dofinansowaniem funduszy europejskich. Wkład funduszy UE to 267 miliardów złotych – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na koniec 2019 r. Polska wykorzystała już  ponad 80 proc. puli środków dostępnych w obecnej perspektywie finansowej UE, co stawia nasz kraj na pozycji lidera w inwestowaniu funduszy unijnych. W ubiegłym roku z powodzeniem zakończono też rozliczanie funduszy unijnych z lat 2007-2013. Ostatnim rozliczonym programem z tej perspektywy finansowej był regionalny program operacyjny dla województwa mazowieckiego.

„W ten sposób w marcu zakończyła się realizacja wszystkich zobowiązań wynikających z wykorzystywania funduszy unijnych przyznanych Polsce w poprzedniej perspektywie” - podkreślono w komunikacie MFiPR.

Jak wynika z informacji resortu funduszy i polityki regionalnej środki z obecnej perspektywy zostały przeznaczone na ważne projekty infrastrukturalne i ochronę środowiska, czego przykładami są budowa  autostrady A1 na odcinku Pyrzowice–Częstochowa, modernizacja linii kolejowej na trasie Wrocław–Poznań czy budowa miejskich punktów selektywnej zbiórki odpadów w Bydgoszczy. Ale też służyły zachowaniu dziedzictwa narodowego, jak to było w przypadku  projektu rewitalizacji Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Środki z funduszy unijnych wsparły również projekty z programów  regionalnych, zostały też wykorzystane na inwestycje w Polsce Wschodniej. Znaczące środki trafiły na projekty wspierające rozwój cyfrowy, czego przykładami są: udostępnianie zasobów Biblioteki Kórnickiej PAN czy powstanie Centrum Mistrzostwa Informatycznego, które wspiera uzdolnione dzieci. Pomogły też w sfinansowaniu wielu projektów edukacyjnych, między innymi dotyczących aktywizacji zawodowej ponad pół miliona młodych Polaków. Dzięki nim zorganizowano tez  konkurs „Uczelnia dostępna” dla szkół wyższych, służący niwelowaniu barier w dostępie do kształcenia.

Ministerstwo Funduszy i polityki regionalnej zwraca też uwagę na rozpoczęty w ub. r. nieformalny dialog z Komisją Europejską. Przez pięć tygodni odbywały się spotkania, które miały na celu wstępne uzgodnienie, na co Polska będzie mogła przeznaczyć fundusze w latach 2021-2027. W ten sposób powstał dokument „Założenia Umowy Partnerstwa”, który został przekazany do konsultacji społecznych.

Źródło

Skomentuj artykuł: