Polska spółka paliwowa przekaże w ramach darowizny 100 tys. sztuk testów na koronawirusa, zakupionych od chińskiego producenta

Służby medyczne walczące z koronawirusem otrzymują ogromne wsparcie finansowe i rzeczowe od polskiego biznesu. Wśród darczyńców są zarówno wielkie koncerny, spółki  z udziałem Skarbu Państwa, jak i mniejsze prywatne przedsiębiorstwa. Do grupy wspierających dołączyła ostatnio spółka Unimot S.A. największy polski  niezależny importer paliw.

Wykorzystując swoje dobre relacje biznesowe z chińskim partnerami, którym dostarcza m. in. oleje silnikowe pod marką Avia, Unimot zadeklarował sprowadzenie do Polski 100 tys. sztuk testów na koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19. Dostawcą, który zgodził się zrealizować zamówienie, jest firma farmaceutyczna Sinopharm International z siedzibą w Hong Kongu, należącą do chińskiego przedsiębiorstwa państwowego China National Pharmaceutical Group Co., Ltd.

Wszystkie sprowadzone przez Unimot testy zostaną przekazane do dyspozycji Ministerstwu Zdrowia lub wskazanej przez niego organizacji. Cena jednego testu wynosi 3,5 dolarów, a całe zamówienie opiewa na kwotę 350 tys. dolarów.  Przedstawiciele polskiej  spółki chcą zwrócić się do Ministerstwa Finansów o zwolnienie tej transakcji z cła oraz podatku VAT, żeby zminimalizować koszty tej społecznej pomocy.

W Polsce codziennie setki osób walczą z pandemią koronawirusa, narażając własne życie i zdrowie. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki, pracownicy pogotowia czy przedstawiciele służb mundurowych. Podziwiamy ich i jesteśmy im wdzięczni, ale sami też chcemy włączyć się do walki.  Nasza decyzja dotycząca rodzaju wsparcia wynika z zaleceń publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która nawołuje do wykonywania jak największej liczby testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd, ze wszystkich krajów na świecie, najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd

poinformował Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Produkcja testów już trwa. Producent deklaruje wytworzyć je w ciągu 14 dni i wysłać do Polski przesyłką lotniczą.

Skomentuj artykuł: