Ostatnie lata to okres wdrażania w Grupie Kapitałowej GPW (GK GPW) wielu nowych inicjatyw. Jedną z nich jest inicjatywa strategiczna Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL). Jest ona efektem prac zespołu „Synergia” działającego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych
Jedną z decyzji związanych z realizacją inicjatywy strategicznej PCOL było powołanie nowej spółki w ramach GK GPW – GPW Logistics - która może realizować działalność operacyjną związaną z obsługą i zaspokajaniem potrzeb transportowych oraz logistycznych naszych partnerów biznesowych
PCOL to inicjatywa mająca na celu połączenie kompetencji GPW z zakresu tworzenia platform obrotu oraz rozliczania transakcji i analizy danych wkracza w operacyjną fazę działania. Odpowiada za nią spółka celowa – GPW Logistics.
- Możemy powiedzieć, że GPW Logistics jest start-upem, który funkcjonuje na rynku logistycznym. (…) Nasza ścieżka jest następująca - tworzymy rozwiązanie i jednocześnie działamy operacyjnie – tak, aby tworzone przez nas narzędzia powstawały w odniesieniu do rzeczywistych potrzeb klientów, z którymi współpracujemy - powiedział Marcin Wolak, wiceprezes GPW Logistics w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.
Projekt PCOL rozwija się równolegle na dwóch ścieżkach: - Jedną ze ścieżek jest GPW Logistics, czyli spółka która realizuje usługi dla klientów już dzisiaj. Druga to budowa oprogramowania części cyfrowej, wykorzystującej sztuczną inteligencję do tego, żeby optymalizować funkcjonowanie i codzienne działania, jakie wykonują logistycy, spedytorzy w tradycyjnych firmach spedycyjnych. GPW Logistics jest spółką, która dąży do tego, aby być cyfrową spedycją benchmarkującą się do spółek już istniejących i funkcjonujących obecnie na świecie - dodał Marcin Wolak.
Spółka GPW Logistics systematycznie rozwija portfolio partnerów biznesowych, które wykracza już poza spółki z którymi podpisano listy intencyjne o powołaniu Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego.
- Współpracujemy z dużymi firmami, dla których realizujemy usługi realizacji transportu na terenie kraju i poza Polską. W związku z tym współpracujemy z przewoźnikami, którzy spełniają określone wymagania. Mamy szczególnie atrakcyjne warunki płatności, czym wyróżniamy się na rynku. Oferujemy płatności 7-dniowe, ale dążymy do tego, aby stworzyć narzędzie, które pozwoli realizować płatności w 48 godzin bez obciążania dodatkowymi kosztami przewoźników. Warto zaznaczyć, że terminy płatności w transporcie to standardowo od 30 do 60 dni. GPW Logistics wychodzi zatem naprzeciw wymaganiom i potrzebom przewoźników, a jednocześnie oferuje atrakcyjne warunki naszym załadowcom - podkreślił Wolak.
Jednym z przykładów konkretnych działań realizowanych przez GPW Logistics jest współpraca z Polską Grupą Górniczą przy dystrybucji węgla dla gmin na terenie woj. dolnośląskiego: - Jako GPW Logistics weszliśmy również w transport kolejowy łączony z transportem drogowym. (…) Mówimy teraz o transporcie węgla, ale w niedalekim horyzoncie czasowym planujemy również wejście w obszar transportu intermodalnego, który wiąże się z sytuacją, gdzie jest jedna jednostka przeładunkowa i wiele środków transportu (…) – stwierdził Marcin Wolak.