Pomoc w parze z biznesem

W tegorocznej edycji konkursu "Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej" przyznano 164 certyfikaty. To pokazuje, że podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie oraz chcą być konkurencyjne - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie w piątek odbyła się gala konkursu "Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej". Wyróżniono podmioty przyczyniające się do rozwoju społecznego i gospodarczego środowisk lokalnych.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: debiut roku, najlepszy pracodawca, sukces rynkowy, pożyczka z korzyścią społeczną i społecznie odpowiedzialny samorząd.

"Dzisiejsze podsumowanie to wyzwanie na przyszłość, bo nasze idea będzie mogła być kontynuowana poprzez to, że również w Krajowym Planie Odbudowy zawarte są rozwiązania i środki, które pozwolą realizować różne przedsięwzięcia związane z ekonomią społeczną" - powiedziała minister Maląg.

Zwróciła uwagę, że "w obecnej edycji przyznano 164 certyfikaty". "W poprzednich edycjach łącznie przyznano 370 certyfikaty, co pokazuje, że zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe. Oznacza to, że podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie, a także chcą być konkurencyjne" - oceniła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że nagrody w dziedzinie ekonomii społecznej pokazują, że można łączyć pomoc drugiemu człowiekowi z biznesem.

Minister Maląg pogratulowała wszystkim podmiotom, które wzięły udział w konkursie. "Dziękuję, że jesteście, że każdego dnia działacie dla drugiego człowieka wyciągając pomocną dłoń" - powiedziała.

Konkurs o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022 organizowany jest w ramach projektu pn. System certyfikacji znakami jakości dla podmiotów ekonomii społecznej i jednostek samorządu terytorialnego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w partnerstwie przez: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Dom Spotkań - Fundację Nowy Staw.

Pełnomocnik rządu ds. ekonomii społecznej, wiceminister Anita Czerwińska przekazała, że tegoroczna edycja konkursu pobiła wszelkie rekordy, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych wniosków.

"To pokazuje, że idea ekonomii społecznej rzeczywiście nabiera rozpędu" - dodała.

Czerwińska poinformowała, że ustawa o ekonomii społecznej jest już w Sejmie i ma nadany numer druku. "A więc najpilniej jak to możliwe będziemy się tą sprawą zajmować" - podkreśliła.

Podczas gali zostały wręczone nagrody w wyróżnionych kategoriach. Laureatami konkursu w kategorii debiut roku zostali: Spółdzielnia Socjalna Sekret Smaku; Hrubieszowska Spółdzielnia Socjalna im. Zośki oraz Spółdzielnia Socjalna Fabryka Kreatywności.

W kategorii najlepszy pracodawca: Spółdzielnia Socjalna Ecoss; Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach oraz Caritas Diecezji Kieleckiej.

Sukces rynkowy: Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem; Spółdzielnia Socjalna Opoka oraz Stowarzyszenie Trzeźwości w Odolanowie Centrum Integracji Społecznej.

Pożyczka z korzyścią społeczną: Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina; Fundacja Pro Omnis oraz Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans Vesna.

Społecznie odpowiedzialny samorząd: Powiat Łęczyński; Gmina Opole Lubelskie oraz Gmina Jędrzejów.

Źródło

Skomentuj artykuł: