Ponad 60% wzrost wartości złota od 2019 roku – na czym polega fenomen kruszcu?

Jeżeli w maju 2019 roku kupiliśmy 1 oz sztabkę złota – wówczas – o wartości blisko 5000 zł, obecnie mamy na „koncie” więcej o około 3100 zł. Ponad 60 proc. wzrost wartości złota na przestrzeni ostatnich trzech lat, potwierdza zasadę inwestowania w kruszec: „kup i trzymaj”.

Warto wiedzieć, że aktywo to w Polsce zyskuje również coraz więcej zwolenników. W ubiegłym roku inwestycję w kruszec zadeklarowało o 9,6 pp. więcej respondentów niż w 2020 roku – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę SW Research na zlecenie Tavex. Jaki jest więc fenomen złota?

Powoli do przodu

Według wykresu cen i kursu złota SPOT firmy Tavex, 11.05.2022 roku aktywo to warte było około 8 177 zł / oz. Natomiast w analogicznych okresach w poprzednich latach jego wartość za 1 oz wynosiła w 2021 roku około 6978 zł, w 2020 roku – 6850 zł, 2019 roku – 4999 zł oraz w 2018 roku 4705 zł. 

Skąd biorą się te wartości? Przede wszystkim należy pamiętać, że popyt na fizyczne złoto nie jest głównym determinantem dla ceny złota. Ogromna część obrotu na kruszcu – to, co wpływa na rynkową cenę – sprowadza się do złota, które już jest w skarbcach, u dużych inwestorów i Banków Centralnych. To właśnie ten obrót jest tutaj najistotniejszy. Ponadto warto wspomnieć, że odbywa on się głównie poprzez sprzedaż „papierowej” wersji aktywa, a nie tej fizycznej.

Co ciekawe, wzrost zainteresowania kruszcem w Polsce wywołany przez wojnę był widoczny jedynie w niektórych krajach – w tym również w Polsce. Ruch ten był najsilniejszy w krajach bałtyckich, jednak im dalej na zachód, tym spokojniej.

Obecnie duży wpływ na wzrost zainteresowania inwestorów złotem ma łatwość, z jaką można je spieniężyć – co tym samym daje poczucie bezpieczeństwa. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup monety lub sztabki, istotne jest to, aby wiedzieć, że ważna jest w tych działaniach systematyczność, która zabezpiecza nas przed krótkoterminowymi wahaniami cen

– wskazuje Aleksander Pawlak, prezes Tavex. 

Warto wspomnieć również o danych z raportu Światowej Rady Złota. Zgodnie z nimi, globalny popyt na kruszec wzrósł w pierwszym kwartale 2022 r. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. o 34 proc., co stanowi najwyższy wynik od czwartego kwartału 2018 roku. 

Fenomen złota

Od dawna kruszec traktowany jest jako bezpieczna przystań. W momencie, kiedy świat staje w obliczu zagrożeń, ludzie wracają do złota. Potwierdzają to dane firmy Tavex. W I kwartale 2022 roku wartość sprzedaży złota w postaci sztabek i monet wzrosła o 50% w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wynik ten został osiągnięty m.in. dzięki wzrostowi ceny złota – wyrażonej w polskiej walucie – do najwyższego poziomu w historii. Wpływ na to w dużej mierze miał wybuch wojny w Ukrainie, która dodatkowo podsyciła oczekiwania inflacyjne oraz związany z nią napływ kapitału na rynki aktywów, które w okresach podwyższonej zmienności co do zasady towarzyszącej napięciom geopolitycznym odnotowują wyraźny wzrost zainteresowania ze strony inwestorów. 

Czy złoto jest teraz „gorącym” aktywem? Czy faktycznie osoby, które mają do dyspozycji wolne środki finansowe zwracaj się ku kruszcowi i liczą na pomnożenie majątku?

Na samym początku warto podkreślić, że zainteresowanie złotem w Polsce zaczęło rosnąć jeszcze przed pandemią, a wybuch wojny w Ukrainie dodatkowo zachęcił społeczeństwo do zakupu tego aktywa – ulokowania przynajmniej części oszczędności w złocie. Było to oczywiście połączone z tym, że w analizowanym okresie polska waluta mocno straciła na wartości. Dlatego notowania złota osiągnęły rekordowe poziomy

– wskazuje Aleksander Pawlak, szef Tavex.

Nie jesteśmy zwolennikami paniki, dlatego cieszy nas fakt, że nasze społeczeństwo aż tak nie uległo chwili i dywersyfikowało swoje portfele, stawiając również na waluty obce. Inwestycja w złoto jest dobrym wyborem, jednak nigdy nie powinniśmy się kierować modą lub presją. Każda decyzja inwestycyjna powinna być przez nas dobrze przemyślała i przeanalizowana

– dodaje.
Źródło

Skomentuj artykuł: