Ponad połowę mniej sprzedanych mieszkań deweloperskich

Liczba sprzedanych kontraktów deweloperskich na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych w III kw. 2022 r. spadła znacząco i wyniosła ok. 6,6 tys. Był to spadek o ok. 55% r/r (w porównaniu z III kw. 2021 r.) - poinformował NBP w publikacji „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2022 r.”. 

Zanotowano wówczas spadek liczby nowych umów na kredyt mieszkaniowy (o ok. 71% r/r wobec wzrostu o ok. 36% w III kw. 2021 r.). Co prawda W III kwartale br. oddano do użytkowania w Polsce 57,6 tys. mieszkań (wzrost o ok. 5,5% kw./kw. i spadek ok. 1,8% r/r), było to jednak efektem aktywności deweloperów z ubiegłych lat. 
Liczba 66,1 tys. mieszkań, na które wydano pozwolenia była niższa od notowanej w poprzednich kwartałach (o ok. 29% kw./kw. i ok. 21% r/r). 

W III kw. 2022 r. rozpoczęto budowę 45,1 tys. mieszkań, tj. mniej o ok. 32% kw./kw. i mniej o ok. 24% r/r. W tym czasie, jak zaznaczają autorzy publikacji NBP, rosły koszty budowy mieszkań, tj. materiałów, robocizny, najmu sprzętu i terenów budowlanych. Obserwowano wzrost średnich nominalnych cen transakcyjnych mkw. mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym oraz wzrost stawek transakcyjnych najmu. Przy czym ceny w ujęciu realnym (względem inflacji CPI) zaczęły spadać.

W III kwartale br. notowano także dalsze wzrosty nominalnych cen mieszkań w większości największych miast naszego kraju, wysokie pozostały też dynamiki cen r/r. 
Realnie, względem inflacji, notowano spadki dynamiki cen, najwyższe kw./kw. w Gdyni, a r/r w Łodzi. Na rynku wtórnym obserwowano niewielkie wzrosty dynamiki nominalnych cen transakcyjnych we wszystkich grupach miast. 

Z kolei ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły wówczas zwłaszcza w Krakowie, Wrocławiu i Gdyni. Utrzymywał się popyt na mieszkania starsze, lepiej położone, ale mniejsze. Obserwowano spadki cen realnych, szczególnie wysokie w Warszawie. Jednak ceny mieszkań korygowane tzw. indeksem hedonicznym rosły we wszystkich grupach miast, co oznacza, że podobne mieszkania sprzedawane były drożej, niż miało to miejsce kwartał wcześniej.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: