Powracają rekordowe kwoty za araby w Pride of Poland

Zakończyło się coroczne święto konia arabskiego. Zamknęła je Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawiono 19 koni - 16 klaczy i trzy ogiery. Wszystkie konie z tej aukcji sprzedano. Za 19 koni uzyskano kwotę 254 tys. euro.

Zakończyła się także aukcja Pride of Poland. - Tegoroczna aukcja Pride of Poland to sukces polskiej hodowli koni arabskich - ocenił w Janowie Podlaskim minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. 52. aukcja Pride of Poland przyniosła hodowcom prawie 1,6 mln euro. Tyle zapłacono za czternaście sprzedanych arabów.  Prezes Polskiego Klubu Wyścigów konnych Tomasz Chalimoniuk podkreślił, że takiego wyniku jeszcze nie było - sprzedano 14 z 16 wystawionych koni. W obu aukcjach sprzedano konie za łącznie 1,852 tys. euro.

- Hodowcy mówią, że była to aukcja na najwyższym poziomie, że jesteśmy światowym punktem na mapie hodowli koni arabskich - podkreślił minister Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. - Hodowla koni arabskich To jest nasza duma narodowa i zrobię wszystko, aby tego typu wydarzenia i hodowle wspierać - podkreślił minister.

- To bardzo ważne, że konie, których potencjał historycznie wywodzi się z naszych polskich stadnin, rozwijają się również w hodowlach prywatnych. Należy zrobić wszystko, aby hodowle koni arabskich w Polsce odbudowywać, przywracać, wspierać - mówił Puda i zapewnił, że wszystkie polskie stadniny mogą liczyć na wsparcie resortu rolnictwa.

Skomentuj artykuł: