Powstają kolejne stacje ładowania aut elektrycznych

Do końca tego roku mają zostać uruchomione 34 stacje ładowania samochodów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) kat. I przy trasach szybkiego ruchu - poinformował zespół prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"W tym roku planuje się uruchomienie 34 stacji na MOP kat. I na drogach: A1, A2, A4, S3, S7, S8. Jednak ostateczny termin uruchomienia stacji ładowania uzależniony jest m.in. od terminów przyłączenia do sieci energii elektrycznej przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) i wyników przeprowadzenia badań technicznych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT)" - podała GDDKiA.

Budowane przy drogach szybkiego ruchu MOP-y zostały podzielone przez GDDKiA na trzy kategorie. MOP-y pierwszej, podstawowej kategorii, są wyposażone w parkingi i toalety.

MOP-y wyższej kategorii II zarządzane są przez dzierżawców. Na nich kierowcy mogą zatankować paliwo i skorzystać z obiektów gastronomicznych. MOP-y najwyższej kategorii III, również zarządzane są przez prywatne podmioty i dodatkowo mogą posiadać hotele.

Jak wyjaśnia GDDKiA, w tym roku uruchomiono stacje ładowania pojazdów elektrycznych na MOP Kuny i MOP Leonia, zlokalizowane na autostradzie A2.

W sumie zostało uruchomionych 13 stacji ładowania na MOP kat. I: 5 stacji na S8: Guzew Płn., Chojny, Dąbrowa Wlk. (woj. łódzkie), Jonas Płn., Jonas Płd. (woj. dolnośląskie), 2 stacje na A2: Sobótka, Cichmiana (woj. wielkopolskie) i 6 stacji na A4: Wierzbnik, Jankowice Wlk., Przysiecz (woj. opolskie), Proboszczowice, Chechło (woj. śląskie), Krajków Płd. (woj. dolnośląskie).

Operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych są zewnętrzne podmioty dzierżawiące fragment MOP-u. Pełnią funkcję dostawcy usługi ładowania dla tych stacji. Każda ze stacji powinna posiadać min. dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW (do decyzji dzierżawcy pozostaje docelowa moc stacji).

Źródło

Skomentuj artykuł: