Pracodawcy alarmują: 69 proc. przedsiębiorstw planuje redukcje zatrudnienia – badanie Lewiatana

W badaniu przeprowadzonym przez Konfederację  Lewiatan, wśród 800 wybranych firm, prawie wszyscy ankietowani  przedsiębiorcy (95 proc.) stwierdzili, że odczuwają skutki pandemii dla swoich biznesów. Niezwykle niepokojące jest jednak to, że aż 55 proc. już dziś ocenia je jako bardzo poważne. Im mniejsza firma tym sytuacja jest gorsza. Wśród mikrofirm (do 9 pracowników) w bardzo poważnej sytuacji znajduje się 63 proc. badanych.


Problemy z prowadzeniem biznesu, przekładają się na problemy z utrzymaniem pracowników. 69 proc.  pytanych zadeklarowało, że planuje redukcje zatrudnienia. Najgorsza sytuacja jest w firmach małych (71 proc. planuje redukcje) i średnich (80% planuje redukcje). W sumie, w ciągu najbliższych 2 miesięcy, 54 proc. pytanych firm planuje zwolnić od 20 do 50 proc. załogi.  


Przedsiębiorcy biorący udział w badaniu potwierdzili  potrzebę  pomocy państwa. 68 proc. z nich  deklaruje, że brak takiej pomocy może doprowadzić do zamknięcia firmy. A czasu na pomoc jest bardzo niewiele. 47 proc.  pytanych - jeżeli nie dostanie pomocy - zacznie zwalniać w ciągu 3 tygodni. Uruchomienie przez rząd dopłat do wynagrodzeń może zdecydowanie zmniejszyć skalę redukcji - tak twierdzi aż 70 proc. przedsiębiorców.

Skomentuj artykuł: