Preferencyjny kredyt dla rolników, który ma wzmocnić polskie rolnictwo, to nowa oferta bankowa na rynku. - Bank PKO BP stworzył unikalną ofertę, dopasowaną do potrzeb rolników – preferencyjną pożyczkę na dowolny cel, do 300 tys. zł bez zabezpieczeń, nawet na 5 lat – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem i Pawłem Gruzą prezesem PKO BP.
Kredyt będzie mógł być przeznaczony na dowolny cel. To może być zarówno zakup nawozów, materiału siewnego, sprzętu lub innych, niezbędnych rzeczy, potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego.
- Procedura kredytowa będzie bardzo uproszczona, nie będzie np. wymogu przedstawiania faktur na zakup konkretnych rzeczy. Cel jest jeden - wzmocnić i ustabilizować produkcję rolną – argumentuje wicepremier Jacek Sasin.
Oferta Banku PKO BP jest wynikiem zgłaszanych wcześniej oczekiwań rolników by polski system bankowy bardziej wspierał rodzimą produkcję.
- Naszą misją jest bank powszechny, a dotąd nie mieliśmy oferty skierowanej specjalnie do sektora rolnego. Dziś, po kilku miesiącach pracy, możemy przedstawić produkt dedykowany rolnikom – powiedział prezes PKO PB.
Wicepremier Jacek Sasin, dodał, że dla obecnego rządu rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią gospodarki.
- Chcemy by polski rolnik miał poczucie, że nie jest pozostawiony sam sobie ale, że stoi za nim państwo i mu pomaga - mówi.
MAP we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa dokonały konsolidacji w obszarze rolnym. Sukcesywnie wdrażane są kolejne rozwiązania dla polskiego rolnictwa. Przykładem są dopłaty powyżej średniej UE dla małych i średnich przedsiębiorstw, większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego oraz węgiel dla gospodarstw rolnych.
– Rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której na zyski trzeba czekać. Dlatego tym bardziej potrzebne są produkty finansowe, jak ten dziś prezentowany – mówi wicepremier rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Szef MAP dodaje, że nasze rolnictwo jest skarbem narodowym - zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Polska żywność jest poszukiwana na rynkach światowych, a rolnictwo słynie z tego, że jest ekologiczne. Należy je wspierać i chronić, m.in. poprzez spółki Skarbu Państwa.
- Wyznajemy filozofię aktywnego państwa, które ma instrumenty, aby pomagać i wspierać swoich obywateli w różnych obszarach i sektorach gospodarki – mówi wicepremier Jacek Sasin. - Taka polityka sprawdziła się w ostatnich latach, kiedy byliśmy narażeni na sytuacje kryzysowe. Przykładem są między innymi: walka z pandemią, kryzysem energetycznym czy wojna w Ukrainie. Spółki Skarbu Państwa zdały egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu.