Premier: Mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł

Według danych GUS odnotowaliśmy jeden z najwyższych od wielu lat przyrostów wynagrodzeń, który wyniósł blisko 10% rok do roku. To niejedyna dobra wiadomość.
- Naprawa finansów publicznych sprawiła, że na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie SKB w Radomsku.

Odnotowujemy także wysoki poziom eksportu. W czerwcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. rok do roku i wyniosło 6359,3 tys. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł (brutto).

To bardzo szybkie, dynamiczne odbicie wynagrodzeń. O to chodzi w Polskim Ładzie

dodał premier.

Od początku pandemii COVID-19 rząd wspierał firmy i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej.

Przekroczyliśmy 200 mld zł na pomoc dla firm w czasie COVID-19. To pozwoliło zachować potencjał tych firm, a także dokonać ekspansji na nowe rynki i zachować miejsca pracy

poinformował premier.

Według Eurostatu, Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE. Niska stopa bezrobocia jest zasługą szybkiej reakcji rządu na wybuch COVID-19 i uruchomienia programów pomocowych dla polskich firm. Dzięki środkom jakie otrzymały przedsiębiorstwa, wsparciem objęliśmy już ok. 8,1 mln miejsc pracy.

Dalszy rozwój gospodarczy zależy w znacznym stopniu od siły polskich przedsiębiorstw i od tego, czy będą potrafiły odnaleźć się w świecie po pandemii COVID-19. Odpowiedzią na te wyzwania jest Polski Ład. To bardzo ważne, aby w tym niepewnym czasie zbudować stabilne fundamenty, dzięki którym przedsiębiorcy zyskają poczucie bezpieczeństwa i pewność rozwoju.

Polski Ład to tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie dla takich firm jak ta w Radomsku, a jednocześnie tworzenie perspektyw do ekspansji

powiedział szef rządu.
Źródło

Skomentuj artykuł: