Premier walczy w KE o tymczasową obniżkę VAT na żywność

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu premier wywalczy w KE tymczasową obniżkę VAT na żywność, a także uzyska zgodę, by instytucje finansowe nie mogły kupować certyfikatów ETS - powiedział w piątek minister finansów Tadeusz Kościński.

W Programie Trzecim Polskiego Radia Kościński mówił o działaniach, które mogłyby zahamować wzrost inflacji w Polsce. Jak podkreślił szef resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki walczy o pozwolenie Komisji Europejskiej, by obniżyć VAT na żywność do zera. Zauważył, że obecnie nie ma podstaw prawnych, by zastosować w Polsce taką obniżkę, mimo że w tym tygodniu unijni ministrowie finansów osiągnęli porozumienie ws. nowelizacji unijnej dyrektywy VAT. - Ta dyrektywa dopiero będzie za dwa-trzy lata. Zgoda ministrów finansów jest kierunkowa. Parlament Europejski musi wydać opinię, później Rada Europejska musi dać zgodę - stwierdził Kościński. Dodał, iż ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu premier wywalczy na Radzie Europejskiej tymczasową obniżkę VAT na żywność.

Minister odniósł się też do proponowanych przez Polskę zmian w unijnym systemie handlu emisjami (ETS). Zaznaczył, że uprawnienia do emisji CO2 kupują obecnie nie tylko przedsiębiorcy emitujący dwutlenek węgla, ale również instytucje finansowe. - Jak one zaczęły kupować, wywindowało to ceny. Trzeba zablokować możliwość kupowania certyfikatów przez instytucje finansowe, wtedy ich cena spadnie i spadnie też cena energii – powiedział szef MF. Dodał, że jest duża szansa, że premier uzyska taką zgodę.

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy. Jak przekazała w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na przyszłotygodniowym spotkaniu Rady Europejskiej zaproponuje, aby w systemie ETS nie mogły uczestniczyć podmioty spekulujące uprawnieniami do CO2, ponieważ to sprawia, że ceny energii są sztucznie windowane.

Źródło

Skomentuj artykuł: