Prezes PKN Orlen: w roku 2023 ceny paliw w Polsce będą zbliżone do tych z obecnego

Prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że w roku 2023 ceny paliw w Polsce będą zbliżone do tych z obecnego. Podkreślił, że koncern zrobi wszystko, żeby ceny paliw  w 2023 roku kształtowały się na poziomie zbliżonym do obecnych.

Prezes Orlenu wyjaśnił, że koncern dzięki swojej wielkości i przeprowadzonym w ostatnich latach fuzjom ma możliwość stabilizacji cen.

Od 1 stycznia 2023 roku wraca 23-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, która od lutego była obniżona do 8 procent dzięki rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Prezes PKN Orlen mówił, że powrót do podstawowej stawki VAT nie powinien być mocno odczuwalny na stacjach paliw. - Powrót VAT-u w aktualnej sytuacji nie powinien mieć istotnego wpływu na cenę paliw na naszych stacjach i kieszenie Polaków. Zrobimy wszystko, żeby ceny kształtowały się na podobnym poziomie - zapewnił Daniel Obajtek. 

Przejęcie Lotosu i PGNiG stabilizuje ceny
Prezes Orlenu wyjaśnił, że koncern dzięki swojej wielkości i przeprowadzonym w ostatnich latach fuzjom ma możliwość stabilizacji cen. Zaznaczył, że to wiele skomplikowanych mechanizmów.

- Robimy wszystko, żeby ceny były najniższe w Europie - powiedział. - Pomogła przede wszystkim fuzja z Lotosem, zbilansowaliśmy zakup ropy - to jest bardzo ważna rzecz. Mamy ropę i stabilne dostawy dzięki naszemu partnerowi Saudi Aramco. Poza tym zwiększyliśmy poziom rynku hurtowego, to też są duże oszczędności i zoptymalizowaliśmy całą logistykę w tym zakresie. Mało tego, mamy również inne filary swojej działalności - wyjaśnił prezes Grupy Orlen.

Paliwa w Polsce są tańsze niż w Europie
Prezes Orlenu przypomniał, że w ostatnich miesiącach paliwa na polskich stacjach nominalnie były jednymi z najtańszych w całej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że pierwsza wersja rządowej Tarczy Antyinflacyjnej od 20 grudnia 2021 roku obniżyła akcyzę na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczonego przez UE. Następnie od 1 stycznia 2022 roku paliwa zostały również zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Z kolei obniżoną stawkę VAT rząd wprowadził wraz z drugą wersją tarczy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, podpisaną 21 grudnia bieżącego roku przez prezydenta, zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej zostało przedłużone do połowy przyszłego roku.
 

Skomentuj artykuł: