Przekroczyliśmy najśmielsze oczekiwania, mamy drugie najniższe bezrobocie w UE

Bardzo dobre wiadomości dla Polaków i naszej gospodarki: padł rekord zatrudnienia w naszym kraju i po raz pierwszy w historii liczba pracujących w Polsce sięgnęła ponad 17 mln osób. W dodatku - jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej (KE) - eksperci podnoszą prognozy rozwoju dla polskiej gospodarki. Potwierdzeniem tego są bardzo dobre wyniki polskich firm oraz handlu zagranicznego. 

- Po raz pierwszy w historii liczba pracujących w Polsce w pierwszym kwartale 2023 r. sięgnęła 17 mln 62 tys. osób - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. - Jesteśmy bardzo pracowitym narodem! Dziękuję - podkreślił. Dodał, że “tak jak w sporcie - coraz lepsze wyniki motywują do jeszcze cięższej pracy i starań, dlatego rząd Prawo i Sprawiedliwość nie spocznie na laurach”. Będziemy robić wszystko, by rynek pracy w naszym kraju miał się jeszcze lepiej i bił kolejne rekordy! Bardzo się cieszę, że nasza polityka społeczna połączona z polityką gospodarczą daje rezultaty. Przekroczyliśmy najśmielsze oczekiwania, mamy drugie najniższe bezrobocie w UE - dodał. 

Obecnie udział Polaków na rynku pracy wynosi 70,3 proc. i przekracza średnią unijną, która wynosi 68,3 proc. Dla pracujących - a jest to grupa ok. 3 mln Polaków -.jest i druga dobra informacja: płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 20 proc. Federacja Przedsiębiorców Polskich podała, że wymagany ustawowo gwarantowany poziom płacy minimalnej w przyszłym roku wyniesie 4254,40 zł, zaś minimalna stawka godzinowa – 27,80 zł. "W stosunku do średniorocznego poziomu płacy minimalnej w 2023 r. oznacza to wzrost aż o 20 proc. Pracownik zarabiający płacę minimalną otrzymałby w ujęciu średniorocznym 709,40 zł brutto podwyżki swego miesięcznego wynagrodzenia" - podano. A to przełoży się też na wzrost świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Rząd przekonuje, że budżet stać na takie podwyżki, bo gospodarka rozwija się dobrze. - Sytuacja na rynku pracy jest optymalna, jak na trudne warunki, w których nam przyszło żyć - uważa minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - W czasach pandemii koronawirusa państwo wsparło przedsiębiorców i ochroniło miejsca pracy. Po tym czasie nastąpiło uruchomienie inwestycji strategicznych. Te inwestycje strategiczne, które są realizowane w samorządach przez lokalne firmy, pozwalają nadal utrzymać dobrą kondycję - dodała. 

Przypomnijmy, że rząd zdecydował, że na początku 2023 r. płaca minimalna wzrośnie do 3490 zł brutto, a od 1 lipca wyniesie 3600 zł. Jednocześnie minimalna stawka godzinowa w tym roku wzrosła odpowiednio do 22,80 zł od 1 stycznia i do 23,50 zł od 1 lipca. Dane z polskiej gospodarki doceniają eksperci oraz Bruksela.  Polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 0,7 proc. – wynika z wiosennych prognoz KE. To 0,3 punktu więcej niż wcześniej prognozowano. Wg GUS, wstępny szacunek wzrostu PKB w I kw. br. - w ujęciu kwartał do kwartału - wzrósł o 3,9 proc. Tymczasem ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2023 r. PKB spadnie o 0,9 proc. rdr. KE poprawiła też dane Polski za ubiegły rok - nasz PKB wzrósł o 5,1 proc., czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż mówiły prognozy z lutego (jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej, to najszybciej będzie rozwijała się gospodarka Irlandii – w tempie 5,5 proc. Na drugim miejscu jest Malta ze wzrostem PKB na poziomie 3,9 proc,, a podium uzupełniają Grecja i Portugalia z wynikiem 2,4 proc. W całej Unii Europejskiej średni wzrost ma wynieść 1 proc. w tym roku i 1,7 proc. w przyszłym roku. To również prognozy nieznacznie zrewidowane w górę przez Komisję.. W analizie dotyczącej Polski napisano, że nasz kraj osiągnął dobre wyniki w ubiegłym roku i odnotował optymistyczny wzrost gospodarczy napędzany głównie gwałtownym wzrostem konsumpcji prywatnej. Wzrost zakupów spowodowany jest nie tylko napływem Ukraińców, ale przede wszystkim wysokim zatrudnieniem i wzrostem plac oraz optymistycznym nastawieniem konsumentów. 

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że dane GUS o PKB za I. kw. br. świadczą o tym, że mimo wielu zawirowań gospodarczych, takich jak pandemia, kryzys energetyczny czy „wielka ruska inflacja”, polska gospodarka wypada dobrze na tle innych krajów europejskich. - Cieszę się, że nasza polityka gospodarcza, która łączy w sobie wątki inwestycyjne, finansowe, fiskalne, budżetowe, monetarne, okazała się optymalnym miksem na czas kryzysu na tle innych krajów – powiedział. - Proszę porównać nasze dane do tego, co pokazują inne kraje – dodał. Jednocześnie wzrost cen w Polsce już na początku br. został zahamowany i inflacja obecnie mocno spada. Jak podał Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 14,7 proc. Premier Morawiecki zaznacza, że dobre wyniki gospodarki to pochodna tego, że Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji nowoczesnych urządzeń oraz dostawcą rozwiniętych usług. Produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w 2022 r. raz pierwszy przekroczyła w Polsce poziom 200 mld zł, rekordowy był także eksport – wynika z raportu "Przemysł motoryzacyjny z Polski" AutomotiveSuppliers.pl . Z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) na podstawie danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku nadwyżka handlowa Polski wyniosła 2,9 mld euro (przypomnijmy: w UBR. pierwszy kwartał zakończył się deficytem wynoszącym 4,7 mld euro).
Zdaniem premiera, kolejne duże zamówienia i inwestycje pozwalają na rozwój firmy, a to przekłada się na wyższe pensje i nowe miejsca pracy. - W społeczeństwie tym lepiej się dzieje, im więcej jest miejsc pracy i ludzie lepiej zarabiają - powiedział premier Morawiecki, podczas wizyty u producenta taboru kolejowego Newag w Nowym Sączu. Pociągi projektowane i produkowane w Nowym Sączu poruszają się m.in. po polskich torach, których sieć połączeń jest od kilku lat rozwijana i modernizowana. – My już dzisiaj odtworzyliśmy wiele nowych połączeń, a cały Krajowy Program Kolejowy to jest ponad 70 miliardów złotych. To jest infrastruktura kolejowa, po której mam nadzieję będą jeździć polskie lokomotywy, jak te z Newagu. I będą dobrze służyły wszystkim polskim pasażerom, będą służyły po prostu Polakom – powiedział szef rządu. Krajowy Program Kolejowy, Program Inwestycji Dworcowych oraz Kolej+ to tylko niektóre z rządowych programów poświęconych dynamicznemu rozwojowi kolei w Polsce. - Do tej pory: zmodernizowaliśmy ponad 7,5 tys. km torów, a w dalszych pracach jest kolejne niemal 9 tys. km, wykonaliśmy roboty, które obejmują modernizację lub budowę 2326 przejazdów kolejowo-drogowych i 1195 peronów - dodał premier. Zaznaczył, że nowe mosty i drogi lokalne zwiększają atrakcyjność mniejszych miejscowości. Wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na Małopolsce zwieńczyła uroczystość otwarcia mostu w miejscowości Tylmanowa. Szef rządu spotkał się m.in. z wójtem gminy, który podziękował za wsparcie w realizacji tej długo wyczekiwanej inwestycji. Budowa mostu była szeroko dofinansowana ze środków rządowych przeznaczonych na inwestycje lokalne – ponad 6,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz ponad 2,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Most to nie tylko przeprawa na drugą stronę. To także często przeprawa do lepszego życia, do lepszych możliwości pozyskania pracy, do zwiększenia atrakcyjności turystycznej danej miejscowości. Co z tego, że miejscowość, miejsce, region jest przepiękny, jeśli nie można do niego dojechać? – podkreślił szef rządu.
Nowy most w Tylmanowej umożliwia bezpieczny i wygodny przejazd przez Dunajec dla wielu mieszkańców regionu. Dobra infrastruktura w mniejszych miejscowościach zwiększa potencjał rozwoju okolicy, tworzy nowe miejsca pracy i jest przykładem skutecznej współpracy rządu z samorządem.

Skomentuj artykuł: