Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się w niedzielę z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego placówek zagranicznych akredytowanych w Polsce.
Na warszawskim Torze Wyścigów Konnych na Służewcu gościło 23 ambasadorów i ponad 100 akredytowanych w Polsce przedstawicieli ambasad. Jest to kontynuacja tradycyjnych spotkań przedstawicieli polskiej administracji odpowiedzialnej za sprawy rolne z przedstawicielami zagranicznych placówek.
Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że ostatnie miesiące nie były łatwe. Pandemia COVID-19 uderzyła w poszczególne sektory gospodarki. Konsekwencje restrykcji odczuli rolnicy i przetwórcy rolno-spożywczy, ale też wszyscy obywatele.
Dodał jednocześnie, że pomimo pandemii wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski w I półroczu 2021 r. wzrosła o ponad 5 proc.
- Staramy się, aby polskie produkty były synonimem najwyższej jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dzięki stałemu rozwojowi technicznemu, technologicznemu i organizacyjnemu sektora spożywczego, Polska weszła do czołówki nowoczesnych i innowacyjnych europejskich producentów żywności - podkreślił minister Grzegorz Puda.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w jego resorcie podejmowanych jest szereg działań, które wzmacniają i rozwijają polskie rolnictwo i polską wieś. - Priorytetem naszych działań są gospodarstwa rodzinne. Chcemy zachować ich jak najwięcej, aby mogły skutecznie rywalizować na jednolitym rynku i nadal spełniać swoją wielofunkcyjną rolę - dodał szef polskiego resortu rolnictwa.
Dodał przy tym, że w Planie Strategicznym unijnej Wspólnej Polityki Rolnej PR wsparcie ukierunkowane jest w większym stopniu bezpośrednio na małe i średnie, rodzinne gospodarstwa rolne. Wspierany będzie również rolniczy handel detaliczny oraz rolnictwo ekologiczne, w czym widziana jest szansa polskich rolników. Ponadto w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności przewidziane zostały liczne ważne inwestycje dla wsparcia sektora rolno-spożywczego.