Rada Przedsiębiorczości: Tylko ogólnonarodowa odpowiedzialność i samodyscyplina pozwolą uniknąć głębokiego lockdownu
W związku z dramatyczną sytuacją epidemiczną w Polsce i rosnącą liczbą zgonów z powodu COVID-19 przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości apelują o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych w miejscach pracy, co pozwoli uchronić nas przed zamknięciem gospodarki.
Zamknięcie gospodarki spowoduje potężny kryzys i likwidację ogromnej liczby miejsc pracy. Musimy temu przeciwdziałać, podchodząc do kwestii sanitarnych ze szczególną odpowiedzialnością.
Apelujemy więc do wszystkich przedsiębiorców, aby w ramach ogólnospołecznej dyscypliny przykładali szczególną wagę do właściwego wyposażenia pracowników w środki ochronne i dezynfekujące oraz dbali o przestrzeganie przez pracowników obostrzeń sanitarnych w miejscu pracy - napisała Rada Przedsiębiorczości grupująca najważniejsze organizacje pracodawców.
Ponadto, zalecamy naszym pracownikom rygorystyczne przestrzeganie zasady DDM –Dystans, Dezynfekcja, Maseczka - w pracy oraz w przestrzeniach publicznych. Tylko ogólnonarodowa odpowiedzialność i samodyscyplina pozwolą uniknąć głębokiego lockdownu, którego konsekwencjami może być całkowite załamanie gospodarki, bankructwa firm oraz masowe zwolnienia i skokowy wzrost bezrobocia. Kraje europejskie, które już wprowadziły lockdown, nie zamknęły gospodarek swoich krajów. W Polsce również musimy o to walczyć.
Jak wynika z analiz krajów europejskich większy wpływ na ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa ma stosowanie zasady DDM. Wszystko wskazuje na to, że COVID-19 pozostanie z nami przez wiele najbliższych miesięcy. Jeśli mamy to przetrwać, walka z pandemią musi mieć charakter strategiczny: należy dążyć do wykrywania ognisk, skutecznego izolowania zakażonych, utrzymywania rygorystycznego reżimu sanitarnego, zwiększania wydolności służby zdrowia i edukacji społeczeństwa.
Przedsiębiorcy od początku wiedzieli, jak należy działać:wzięli na siebie odpowiedzialność za zdrowie pracowników,przeorganizowali pracę w firmach, wprowadzili pracę zdalną na dużą skalę oraz przeznaczyli ogromne środki na testowanie i systemy bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko transmisji wirusa.
Apelujemy także do rządu o przeznaczenie części środków pomocowych na opracowanie i wdrożenie skutecznego systemu ochrony sanitarnej dla przedsiębiorstw na masową skalę. System ochrony sanitarnej powinien zapewnić: schematy i procedury ochrony anty COVID-19 dla przedsiębiorstw, nakłady na nowe technologie ochrony i środki ochrony sanitarnej oraz system wymiany informacji i nadzoru sanitarnego.
Jednocześnie wyrażamy głęboką nadzieję, że powyższe środki ochrony i zwiększenie dyscypliny przełożą się na zmniejszenie zachorowań - a tym samym rząd odstąpi od drastycznego zamykania gospodarki. Pamiętajmy, że zamknięcie każdej firmy to tragedia nie tylko przedsiębiorcy - ale przede wszystkim zatrudnionych u nich pracowników i ich rodzin.
Według licznika strat gospodarczych spowodowanych przez COVID-19 już dziś polska gospodarka traci codziennie ponad 660 mln zł. Wspólne działanie przedsiębiorców i rządu oraz dialog z biznesem i korzystanie z doświadczeń przedsiębiorców pozwoli przetrwać trudny czas pandemii i uratować miejsca pracy!
Podpisali: Andrzej Arendarski - Krajowa Izba Gospodarcza, Marek Kowalski - Federacja Przedsiębiorców Polskich, Jolanta Jaworska - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, Maciej Witucki - Konfederacja Lewiatan, Wojciech Kostrzewa - Polska Rada Biznesu, Andrzej Malinowski - Pracodawcy RP, Marek Goliszewski - Związek Pracodawców Business Centre Club, Krzysztof Pietraszkiewicz - Związek Banków Polskich, Jan Gogolewski - Związek Rzemiosła Polskiego.