Razem dla wsparcia ekspansji polskich firm

Bank Pekao SA i Krajowa Izba Gospodarcza podpisały porozumienie, które zacieśni współpracę obydwu instytucji i które ma ułatwić międzynarodową ekspansję gospodarczą polskich przedsiębiorców oraz wesprzeć rozwój polskiego eksportu.

Zgodnie z porozumieniem Pekao i KIG będą podejmować wspólne działania w Polsce oraz na rynkach zagranicznych służące rozwojowi działalności handlowej i inwestycyjnej firm za granicą, optymalnie wykorzystując możliwości obydwu instytucji. W praktyce dla przedsiębiorców będzie to oznaczać dostęp do skoordynowanej opieki merytorycznej, ekspertyzy oraz finansowych i pozafinansowych rozwiązań wspierających ekspansję na rynki zagraniczne.

– Porozumienie  z KIG to dla nas możliwość współpracy z większą liczbą firm, które planują zagraniczną ekspansję i jeszcze lepsze wpisanie się w ich potrzeby, przy wykorzystaniu naszych unikalnych kompetencji i bogatego doświadczenia w obszarze finansowania handlu. To umowa, którą można krótko opisać jako win-win-win dla przedsiębiorców, KIG i Pekao - mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

– Polskie firmy mają ogromny potencjał, jeżeli chodzi o handel zagraniczny. Wskazuje na to badanie GUS, w którym 53 proc. ankietowanych przedsiębiorstw w I półroczu 2022 r. wykazało przychód ze sprzedaży towarów na eksport. Aż 80 proc. z nich zakończyło ten okres z zyskiem. Wierzymy, że dzięki współpracy Banku Pekao z KIG jeszcze większa liczba przedsiębiorców zdecyduje się na sprzedaż swoich produktów poza kraj, co być może pozwoli rozwinąć ich działalność na rynkach międzynarodowych - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Pekao, nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

– Skoordynowana współpraca pozwoli naszym instytucjom na wypracowanie atrakcyjnych rynkowo rozwiązań dla polskich przedsiębiorców, których dojrzałość biznesowa jest już na tyle solidna, że naturalnym kolejnym krokiem jest podjęcie działań eksportowych. Polski eksport od lat nieprzerwanie rośnie, a polskie marki doceniane są na całym świecie. Nadal jednak, zaledwie ułamek firm, podejmuje się zinternacjonalizowanej działalności. Razem z Pekao podejmujemy wyzwanie na rzecz popularyzacji eksportu, również na tych trudniejszych rynkach. Łączymy tutaj nasze szerokie kompetencje i wieloletnie doświadczenie na arenie międzynarodowej – mówi Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Źródło

Skomentuj artykuł: