Rekordowa liczba wniosków na rozpoczęcie własnego biznesu

Założenie działalności gospodarczej czy utworzenie i wyposażenie miejsca pracy - to przedsięwzięcia, które można sfinansować pożyczką z programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. Dzięki temu wsparciu powstało już 5 tys. nowych działalności. Trzeci kwartał tego roku był pod względem kwoty wykorzystanych pożyczek najlepszy od początku 2018 r. – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego.

O nisko oprocentowane pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej mogą ubiegać się studenci, absolwenci, bezrobotni oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dzięki pożyczce z programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” można sfinansować utworzenie i wyposażenie miejsca pracy.

- Do tej pory z programu skorzystało już 5 tys. osób, które otworzyły swoją działalność gospodarczą. Od początku trwania programu trafiło do nich w sumie 340 mln zł. Co ważne, w trudnym czasie pandemii, trzeci kwartał tego roku był pod względem kwoty wykorzystanych pożyczek najlepszy od początku 2018 r. Duża liczba składanych wniosków świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują i chętnie korzystają z tego wsparcia

mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Z programu mogą skorzystać także m.in. żłobki i kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych i firmy, które chcą utworzyć nowe stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej, absolwenta bądź opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pożyczkobiorcy mogą również wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i skorzystać z doradztwa.

- Dzięki szkoleniom i usługom doradczym w ramach programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie", beneficjenci uzyskają wiedzę przydatną do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym - łatwiej im będzie postawić pierwsze kroki we własnym biznesie. Program od lat cieszy się wielkim powodzeniem i przyczynił się do powstania wielu nowych miejsc pracy - podkreśla minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a zarządza nimi BGK. Stał się jednym z elementów tarczy antykryzysowej, przygotowanej dla polskich przedsiębiorców. 

Źródło

Skomentuj artykuł: