Rekordy na rynku mieszkaniowym

GUS podał bardzo dobre dane o wynikach budownictwa, które już się podniosło po ubiegłorocznej zapaści spowodowanej pandemią. Równie dobre informacje spływają od deweloperów.

W 2021 roku spodziewać możemy się najlepszego wyniku od ponad 4 dekad w budowie nowych domów i mieszkań. - Dobre dane z mieszkaniówki dają coraz większe nadzieje na to, że w bieżącym roku do użytkowania zostanie oddanych więcej mieszkań i domów niż rok wcześniej. Już wtedy powstało w Polsce prawie 221 tysięcy nieruchomości mieszkaniowych. Był to najwyższy wynik od 4 dekad. Jesteśmy na dobrej drodze, aby ten poziom poprawić - prognozuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. - W 2021 roku na wyciągnięcie ręki jest bowiem wynik na poziomie około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań, których budowa zostanie formalnie zakończona – sugerują szacunki HRE Investments oparte o najnowsze dane GUS. Kluczowe będą tu dane za grudzień – tradycyjnie jest to bowiem miesiąc, w którym oddaje się do użytkowania najwięcej mieszkań. 

Zdaniem eksperta, wszystko wskazuje na to, że nie tylko w roku bieżącym, ale też w latach kolejnych coraz szybciej nadrabiać będziemy niedobory w mieszkaniówce. - Sugerować mogą to na przykład najnowsze dane na temat liczby wydawanych pozwoleń na budowę czy rozpoczynanych budów. W pierwszym przypadku po 10 miesiącach bieżącego roku możemy już mówić o decyzjach administracyjnych, które pozwalają na budowę ponad 283 tys. nowych mieszkań. To o ponad 29% więcej niż przed rokiem. Tak wysoki wynik zawdzięczamy przede wszystkim deweloperom. Ci są bowiem trzonem budownictwa mieszkaniowego w Polsce. We wspomnianym okresie dostali oni pozwolenia na budowę ponad 174 tys. mieszkań. Rodacy, którzy chcą budować na własne potrzeby otrzymali kolejnych prawie 106 tys. pozwoleń. Budownictwo społeczne, komunalne, spółdzielcze i zakładowe odpowiadało w tym czasie za pozwolenia na budowę niewiele ponad 3 tys. mieszkań - wylicza Turek.

Dodajmy, że przez 10 miesięcy rozpoczęto w Polsce budowę prawie 239 tysięcy nowych mieszkań. Tu znowu jest to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy zaczęli budowę prawie 141 tysięcy mieszkań (o około 39% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem). Zasług nie można jednak odmówić rodakom budującym na własne potrzeby. Ci w okresie od stycznia do października zaczęli budować prawie 94 tys. nowych domów. To o 19% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem – wynika z danych GUS.  - Te dobre dane z czasem przekładać powinny się na jeszcze wyższe liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. To jednak trwa. Przeciętna budowa prowadzona przez dewelopera trwa bowiem w Polsce niecałe dwa lata. To i tak krótko. Dane GUS sugerują bowiem, że budowa przeciętnego domu jednorodzinnego zajmuje rodakom znacznie więcej - prawie 49 miesięcy - podkreśla ekspert

Źródło

Skomentuj artykuł: