Rodzinny biznes z ochroną na pokolenia

W najbliższych dniach do Stałego Komitetu Rady Ministrów powinien wpłynąć wyczekiwany szczególnie przez małe i średnie firmy projekt przepisów dot. fundacji rodzinnej. Rozwiązanie, które pozwala założycielowi m.in. ochronić swój majątek i zatrzymać go w jednych rękach w perspektywie wielu pokoleń, sprawdziło się już w wielu krajach Zachodu. W Polsce wejście w życie nowych przepisów spodziewane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Fundacje rodzinne to instytucje z powodzeniem działające w wielu zachodnich systemach prawnych, zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych, takich jak Szwajcaria, Austria czy Liechtenstein. Umożliwiają założycielom firm rodzinnych ustalenie - w perspektywie wielu pokoleń -zasad zarządzania nimi i czerpania korzyści z generowanych przez nie dochodów.

Zalet fundacji rodzinnej jest wiele. Przede wszystkim chodzi o ochronę majątku i planowanie sukcesji. Dzięki oddzieleniu spraw biznesowych od rodzinnych fundacje ułatwiają wycofanie się przedsiębiorcy z aktywnego prowadzenia biznesu, bez utraty dochodów, zabezpieczają finansowo członków rodziny i pozwalają utrzymać majątek w jednych rękach. Efektywnym zarządzaniem majątkiem i jego pomnażaniem zajmują się wyspecjalizowane podmioty. Do dziś polscy przedsiębiorcy planujący sukcesję międzypokoleniową nie mieli innego wyjścia, jak skorzystać z zagranicznych fundacji rodzinnych, ponieważ polski system prawny nie znał podobnych rozwiązań. Właśnie to się zmienia. Jak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, resort, wspólnie z parterami społecznymi, w tym przedsiębiorcami przygotował rozwiązania, które pozwolą planować sukcesję w perspektywie wielopokoleniowej.

Nowe zasady pozwolą na przekazanie firmy i majątku rodzinnego fundacji rodzinnej, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać oraz realizować plan fundatora, a zyski przekazywać na rozwój firmy i na prywatne potrzeby członków jego rodziny lub innych uprawnionych osób. Skorzysta na tym firma, jej udziałowcy, pracownicy, a w konsekwencji polska gospodarka – wskazał minister.

Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.
Firmy rodzinne stanowią aż 90 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Właściciele firm rozpoczynających działalność gospodarczą w okresie po przemianach ustrojowych stoją obecnie przed wyzwaniem przekazania firmy następcom. Wg resortu rozwoju problem taki dotyczy nawet 57 proc. firm rodzinnych. Dodatkowo zaledwie 8,1 proc. dzieci przedsiębiorców deklaruje chęć poprowadzenia firmy swoich rodziców.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: