Rolnictwo: Duży wzrost cen skupu

W kwietniu 2022 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 45,1 proc., po wzroście o 35,9 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

W stosunku do marca ceny wzrosły o 8,7 proc. 

Starszy analityk Credit Agricole, Jakub Olipra, ocenił, że ceny zbóż rosną w ślad za wzrostem cen na głównych giełdach surowcowych. Wyjaśnił, że obecnie jest to już nie tylko efekt wojny w Ukrainie, ale również obaw inwestorów o wielkość tegorocznych zbiorów wśród głównych eksporterów, w szczególności w UE z uwagi na utrzymującą się suszę.

Dodał, że rosnące ceny zbóż, a w konsekwencji również pasz wywierają z kolei presję na dalszy wzrost cen skupu drobiu, trzody chlewnej oraz bydła, gdzie - jak zauważył - poza rosnącymi kosztami mamy też do czynienia także z niską podażą żywca.

- Ponadto rolnicy mierzą się z rosnącymi cenami paliw oraz energii, co również znajduje odzwierciedlenie w cenach skupu - powiedział.

Zdaniem analityka wzrost cen surowców będzie podbijał ceny żywności i wpływał na inflację.

Źródło

Skomentuj artykuł: