Rządowy program Mieszkanie+ stale się rozwija pomimo kryzysu związanego z pandemią. Właśnie startują rekrutacje do mieszkań realizowanych przez PFR Nieruchomości S.A. w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego w aż 5 lokalizacjach: Kraków, Radom, Dębica, Łowicz i Mińsk Mazowiecki. Nabory będą dotyczyły w sumie 1040 mieszkań, a kolejne budowy ruszą jeszcze w tym roku.
Uruchomione w ciągu najbliższych trzech miesięcy nabory obejmują inwestycje, których budowa zakończy się jeszcze w bieżącym roku lub na początku 2022 r. Wszystkie będą przeprowadzane w ścisłej współpracy z samorządami. Na kryteriach społecznych, które ustaliły rady miejskie we wszystkich wymienionych lokalizacjach, będzie opierała się pierwsza część naboru. Składający wniosek będą otrzymywali punkty. Ich liczba będzie zależała od wielu czynników – sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania i odprowadzania podatków, wieku, a nawet – w niektórych lokalizacjach – wykształcenia.
Szczegółowe kryteria wraz z punktacją znajdują się w uchwałach opublikowanych w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów. - Oddajemy pierwszy etap naboru w ręce samorządów, bo to one najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności. Przyjmowane uchwały najczęściej premiują rodziny z dziećmi, młodych na starcie życiowym, osoby niepełnosprawne czy seniorów. To nas cieszy ponieważ są to kryteria spójne z misją naszej spółki polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób, które z różnych względów są wykluczone z komercyjnego rynku. Należy podkreślić, że miasta mają pełną autonomię w ustalaniu preferencji - podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. odpowiedzialna za pion najmu.
Poza społeczną częścią naboru, za którą odpowiadają samorządy, wnioskujący będą weryfikowani pod kątem posiadania tzw. „zdolności czynszowej” czyli czy będą w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.
Przypomnijmy, że od początku br. spółka PFR Nieruchomości uruchomiła dwa nabory do mieszkań. Pierwszy z nich to rekrutacja do 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec prowadzona wspólnie z katowickim samorządem. W ciągu trzech tygodni wpłynęło 2116 zgłoszeń, co przełożyło się na ponad czterech chętnych na jedno mieszkanie. Drugą lokalizacją, w której ruszył nabór jest Świdnik. Po nieco ponad dwóch tygodniach od jego startu w połowie marca, liczba wnioskujących sięga niemal 800 aplikacji na 108 oferowanych mieszkań. Nabór w Świdniku potrwa do 15 kwietnia.
Rosną też kolejne osiedla w ramach rządowego programu. Roboty przebiegają szybko, zwłaszcza że stosuje się nowoczesne technologie. Dla przykładu - w niespełna sześć miesięcy od uruchomienia budowy przy ul. Okólnej w Toruniu finalizowany jest montaż kolejnych budynków. Na terenie powstającego osiedla stoją już cztery z ośmiu realizowanych bloków. W dwóch trwają już prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań. Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest firma Pekabex, powstaje w całości z prefabrykatów.
Zgodnie z projektem – przygotowanym przez pracownię S.A.M.I Architekci – osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw. Zakładanym terminem zakończenia prac budowlanych jest maj 2022 roku.
- Prace na budowie rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku. Od tamtej pory udało nam się zrealizować i postawić pełną konstrukcję dwóch budynków, na których trwają już prace związane z wykończeniem lokali. Sprawna ekipa monterska montuje około 20 ścian dziennie co przekłada się na tempo realizowania kondygnacji w jeden tydzień
Dzięki zastosowaniu „Systemu Pekabex – Budynki Mieszkalne” w technologii nowoczesnej prefabrykacji prace budowlane w Toruniu mogły odbywać się przez całą zimę. Umożliwia to system polegający na wytwarzaniu trójwarstwowych ścian z elewacją, izolacją i stolarką w fabrycznych halach, a następnie transportowaniu gotowych elementów na plac budowy.
- Cały proces przebiega w następujących etapach – najpierw produkujemy warstwę elewacyjną, potem zakładana jest izolacja, łączniki i na koniec warstwa nośna. Elektryka – peszle i gniazdka są wstawiane już na etapie produkcji ściany, dzięki czemu na budowie nie jest potrzebne kucie, wiercenie czy szpachlowanie. Dalej – element jest transportowany do malarni, gdzie wstawiamy okna, parapety i wykańczamy warstwę elewacyjną za pomocą farb, tynków czy matryc – wyjaśnia Christophe Carion, członek zarządu Pekabex Pref S.A.
Wytwarzanie elementów budynków mieszkalnych w warunkach fabrycznych zapewnia dużą precyzję i wysoką jakość dostarczanych na budowę modułów. Zastosowanie prefabrykacji to także dodatkowe metry kwadratowe dla przyszłych najemców toruńskiego osiedla.
- Niezwykle duże znaczenie ma to, że mieszkania są wykonane, w stosunku do technologii tradycyjnej, w dużo wyższej jakości. Ponadto, dzięki temu, że elementy prefabrykowane stanowią cieńsze przegrody w stosunku do metod tradycyjnych, na tej samej powierzchni możemy zaproponować większą powierzchnię użytkową. Mieszkania, które mają 50 metrów mogą być większe o nawet t 3,5 metra
Jest i kolejna dobra wiadomość związana z rządowym projektem - posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej otrzymają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do mieszkań powstających w ramach rynkowej części tego programu. Możliwość przyznania dodatkowych punktów posiadaczom książeczek mieszkaniowych wprowadziła nowelizacja ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku „o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania”.