W zachodniej Europie na giełdach notowane są spadki indeksów po informacji, że prezydent USA Donald Trumpa ma koronawirusa. Sentyment rynkowych graczy pogarsza też brak porozumienia w sprawie pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki - podają maklerzy.
Indeks Stoxx 600 zniżkuje o 1,0 proc. W zniżkach przewodzą sektory: chemiczny i wydobywczy. lepiej radzą sobie branże: użyteczności publicznej i real estate.
GEA Group tanieje o 4,4 proc. po ofercie zamiennych obligacji.
Krones zyskuje 4,1 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez analityków LBBW i HSBC do "kupuj" z "trzymaj".
Safilo zyskuje 5,6 proc. po dobrych prognozach sprzedaży na III kw.
Na globalnych rynkach dominują nastroje risk-off, a pandemia koronawirusa nabrała zupełnie nowego wymiaru po tym, gdy prezydent Donald Trump poinformował, że czwartkowe testy na obecność koronawirusa jego i pierwszej damy USA Melanii Trump dały pozytywne wyniki.
74-letni Trump i jego 50-letnia małżonka czują się dobrze. Lekarze Białego Domu nie informowali do tej pory o żadnych objawach choroby.
Analitycy ostrzegają przed większą zmiennością na globalnych rynkach i potencjalnie głębszą wyprzedażą ryzykownych aktywów.
- Rynki nie lubią niepewności, a obecna sytuacja spełnia te kryteria - mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Corp.
- Nie tylko z powodu zarażenia koronawirusem prezydenta Trumpa, ale też dlatego, że jest możliwość, iż wirus rozprzestrzenił się na wyższych szczeblach rządu USA - dodaje.
Eksperci nie wykluczają nawet 10-procentowej korekty na amerykańskich giełdach akcji.
- To może wywołać nerwowość na rynkach i możemy mieć nawet 10-procentową korektę - ostrzega Gary Dugan, dyrektor generalny Global CIO Office.
- Może to również wpłynąć na szanse Trumpa w wyborach prezydenckich. Inwestorzy będą częściej teraz sięgać po złoto i inne bezpieczne aktywa - wskazuje z kolei Nirgunan Tiruchelvam, analityk Tellimer.
W piątek na rynku walutowy euro słabnie o 0,1 proc. do 1,1736 USD, brytyjski funt traci 0,2 proc. do 1,2866 USD, a japoński jen zyskuje 0,4 proc. do 105,14 za 1 USD.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 0,66 proc., niżej o 1 pb, a 10-letnich bundów - niżej o 1 pb - wynosi -0,55 proc.
Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,66 USD, niżej o 2,74 proc., a Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 39,81 USD za baryłkę, niżej o 2,73 proc.
Złoto zyskuje 0,5 proc. do 1.914,87 USD za uncję.