Rzecznik MŚP apeluje o wsparcie dla przedsiębiorców nie tylko na podstawie kodu PKD

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się pismem do wicepremiera Jarosława Gowina o wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych umożliwiających przedsiębiorcom wykazanie faktycznego prowadzenia przeważającej działalności. Chodzi o możliwość uzyskania przez nich wsparcia dla firm szczególnie dotkniętych epidemią COVID-19, w trybie innym, niż tylko odwołanie się do przeważającego kodu PKD.

Uregulowania odwołujące się do przeważającego kodu PKD uprawniają do wsparcia dla części firm szczególnie dotkniętych epidemią COVID-19. 

Jak zauważa Rzecznik zachodzi przy tym niewątpliwie rozdźwięk pomiędzy stosowaniem przez instytucje udzielające pomocy biznesowi wykładni językowej, polegającej na ustaleniu znaczenia słów, wyrażeń i zwrotów użytych w tekście przepisu prawnego, a wykładnią celowościową. Ta bowiem zawsze powinna zmierzać do ustalenia treści przepisu ze względu na cel, któremu ten przepis służy. 

W ocenie Rzecznika MŚP niewątpliwie celem ustawodawcy nie było odmawianie pomocy przedsiębiorcom wyłącznie ze względu na brak ujawnienia w rejestrze REGON przeważającego kodu PKD prowadzonej przez nich działalności.

Otrzymuję sygnały, że stosunkowo często dochodzi do sytuacji, w których przedsiębiorcy faktycznie wykonującemu działalność, której przeważający charakter odpowiada kodowi PKD uprawniającemu do uzyskania wsparcia, odmawia się tego wsparcia ze względu na niezgodne z rzeczywistością dane figurujące w REGON

komentuje Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Tymczasem rejestr REGON jest rejestrem wtórnym. Oznacza to, że zawarte w nim dane pochodzącą z określonego rejestru pierwotnego, określonego w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. W przypadku osób fizycznych będących przedsiębiorcami takim rejestrem pierwotnym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Zdarzają się przypadki (ustawowe), w których ubiegający się o pomoc przedsiębiorcy są w ogóle pozbawieni możliwości kwestionowania decyzji odmawiających im wsparcia. Konsekwencją czego jest zupełny brak możliwości przedstawienia przez nich dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

W ocenie Rzecznika MŚP zachodzi tutaj pilna potrzeba podjęcia działań legislacyjnych w celu umożliwienia przedsiębiorcom obrony swoich praw w postępowaniach o zawarcie przedmiotowych umów cywilnoprawnych o udzielenie wsparcia. 

Zdaniem Rzecznika MŚP jest sposobność do dokonania powyżej opisanych zmian, ponieważ w piśmie z 4 marca br., dotyczącym zmian w dostępie CEIDG dla przedsiębiorców, premier Jarosław Gowin, wskazał, iż w drugim kwartale 2021 r. planowane jest wprowadzenie nowej odsłony najpopularniejszych usług elektronicznych rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (tj. założenie, zmiana, zawieszenie, zakończenie jednoosobowej działalności gospodarczej) wraz z nowymi wzorami zaświadczeń i formularzy.

Źródło

Skomentuj artykuł: