Soboń pozytywnie ocenia zmiany podatkowe

Zmiany w podatkach oznaczają niewielkie zwiększenie deficytu, ale w zamian za to mamy przewidywalny system podatkowy i pozytywny impuls prorozwojowy – uważa wiceminister finansów Artur Soboń.

„To jest zwiększenie nieco deficytu, ale w zamian za to mamy przewidywalny system podatkowy, pozytywny impuls dotyczący nastrojów konsumentów i pozytywny impuls prorozwojowy. Nasza gospodarka jest zdrowa, mamy niskie bezrobocie, dobry eksport, dobrą produkcję, zdrowie firmy, radzące sobie na rynku. Potrzebujemy utrzymania wzrostu i inwestycji” – powiedział dzisiaj w Polskim Radio 24 wiceminister finansów Artur Soboń, odpowiadając na pytanie o wpływ zmian w podatkach na budżet.

Dodał, że sytuacja finansów publicznych jest dobra, bo deficyt sektora finansów publicznych wynosi 1,8 proc. PKB, a wiec mniej o 5 pkt. proc. niż w ubiegłym roku i mniej niż zakładano wcześniej.

- Zgadzam się z prezesem NBP Adamem Glapińskim, że wpływ szoku wojennego na inflację jest wyższy, niż szoki związane z podażą pieniądza czy utrzymaniem płynności w firmach. Ta inflacja byłaby sporo mniejsza, niż gdyby wojna nie wybuchła

powiedział Soboń.

Dodał, że ze względu na trwającą wojnę trudno się spodziewać, że inflacja maleje, ale według niego jeśli uda się ustabilizować ceny żywności i ceny energii, to przy restrykcyjnej polityce monetarnej walka z inflacją zacznie w ciągu najbliższych miesięcy przynosić efekty.

Artur Soboń był pytany także o to, czy przedsiębiorcy otrzymają możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania.

- W tej sprawie skłaniamy się ku rozwiązaniu, które mamy już przedyskutowane m.in. z księgowymi i doradcami podatkowymi – powiedział i dodał, że rozwiązanie to zostanie zapewne przedstawione już w tym tygodniu. 

Źródło

Skomentuj artykuł: