Spadek inflacji do 14,7%

Jak poinformował GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7% (wskaźnik cen 114,7), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7).

Największy wpływ na poziom inflacji miał wzrost cen w stosuku do ub.r. żywności i napojów bezalkoholowych (o 19,7%) oraz nośników energii    (o 123,5%). Przy czym ceny paliw do prywatnych środków transportu pozostały praktycznie na poziomie z kwietnia ub.r. (zmalały o 0,1%). Ostatni raz inflację poniżej 15% odnotowano w maju ub.r. (13,9%), a od czerwca pięła się z miesiąca na miesiąc w górę, by swój najwyższy poziom (18,4%) odnotować w lutym br. 
Jak skomentował Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI: - wstępny odczyt inflacji CPI za kwiecień okazał się niższy od oczekiwań rynkowych. Ceny wzrosły w skali miesiąca o 0,7 proc., co oznacza spadek dynamiki rocznej z 16,1 proc. w marcu do 14,7 proc. w kwietniu. Utrzymanie miesięcznej dynamiki w kolejnych miesiącach przełożyłoby się na roczną inflację rzędu 8,7 proc., co dalej jest poziomem wysokim i dalekim od celu NBP. Skumulowana inflacja za okres pierwszych czterech miesięcy br. to już 5,6 proc.

Skomentuj artykuł: