Studenci sięgają po kryptowaluty. Najmłodsi już zarabiają krocie

Coraz więcej studentów zaczyna inwestować w kryptowaluty, szukając w ten sposób źródła swojego utrzymania. Jak wynika z danych portalu 'Save the Student", wśród brytyjskich studentów liczba inwestujących w aktywa cyfrowe wzrosła w ciągu ostatniego roku trzykrotnie. Choć ta formułą inwestowania staje się coraz popularniejsza, eksperci ostrzegają przed dużym ryzykiem. Z innego badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że spora część młodych inwestorów zaciągnęła zobowiązania finansowe na zakup kryptowalut.

Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno w minionych miesiącach w wielu obszarach życia. Wywarła również duży wpływ na edukację, zmuszając szkoły i uczelnie na wprowadzenie zdalnego trybu nauczania. Opustoszały mury uniwersytetów, a co za tym idzie – wielu studentów zrezygnowało z mieszkania w ośrodkach akademickich i zdecydowało się na powrót do rodzinnych miejscowości. Przemawiały za tym w istotnej mierze względy finansowe, szczególnie, że pierwsze miesiące pandemii istotnie zmieniły realia na rynku pracy, a przedłużający się lockdown uniemożliwiał podjęcia wielu dorywczych prac, będących dla części studentów ważnym źródłem utrzymania.

Portal savethestudent.org opublikował wyniki badania dotyczące tego, w jaki sposób pandemia wpłynęła na studentów w Wielkiej Brytanii pod względem ekonomicznym. Warto na wstępie zaznaczyć, że studia w Anglii są płatne i najczęściej jest to roczny koszt oscylujący wokół kilkunastu tysięcy funtów.

Z badania portalu wynika, że w czasie pandemii 76 proc. studentów rozważało porzucenie swojej edukacji. Dwóch na pięciu studentów wskazywało, że powodem tego byłyby kwestie finansowe. Głównym źródłem utrzymania są środki pochodzące od rodziców, dorywcza praca oraz kredyt studencki.

Jednocześnie w ciągu roku potroił się odsetek studentów deklarujących zarabiania na kryptowalutach. Powodem tego była utrata lub ograniczenia innych źródeł finansowania, a także panujący boom na rynku kryptowalut. Choć odsetek studentów-inwestorów wzrósł, to jednak wciąż stanowią oni niszową grupę - taki sposób zarabiania wskazało tylko 6 proc. ankietowanych w badaniu opublikowanym przez savethestudent.org.

Jednocześnie eksperci wskazują, że konieczne jest - wraz ze wzrostem popularności takich inwestycji - intensywne edukowanie w zakresie ryzyka i strategii inwestowania w aktywa cyfrowe.

"Młodzi ludzie muszą otrzymywać jasne, zrównoważone informacje na temat kryptowalut, aby mieć pewność, że podejmują ostrożne decyzje finansowe" -

zauważa portal savethestudent.org.

Zapytani o to, co zrobiliby lub do kogo zwrócili się studenci w sytuacji awaryjnej, co czwarty odpowiedział, że byłoby to zarabianie pieniędzy w sieci. 14 proc. zdecydowałoby się na testowanie leków, 9 proc. - na pracę seksualną (ang. sex work), a 4 proc. - na hazard.

Inwestowanie w kryptowaluty przez młodych Brytyjczyków wiąże się również dla wielu z nich z koniecznością zaciągnięcia zobowiązania finansowego na zakup aktywów cyfrowych. Jak wynika z opublikowanego w lipcu badania sondażowni Opinium, około połowa z nich zdecydowała się na kredyt lub pożyczkę w celu zakupu Bitcoinów. Warto dodać, że kryptowaluty dla 45 proc. młodych Brytyjczyków były pierwszą w życiu inwestycją.

Analitycy zwracają uwagę, że kredytowanie zakupu aktywów cyfrowych to niepokojący trend, a duże ryzyko, jakie wiąże się z inwestowaniem w kryptowaluty może przy złym obrocie spraw boleśnie doświadczyć młodych inwestorów i zniechęcić ich do jakichkolwiek dalszych inwestycji.

Jak inwestują polscy studenci?

Czy polscy studenci są skłonni do inwestowania? W grudniu 2020 r. przedstawiono wyniki badania CFA Society Poland, z którego wynika, że inwestuje co trzeci student polskich uczelni, a spory odsetek badanych deklaruje chęć inwestowania w przyszłości. Dla większości z nich, inwestowanie ma na celu podniesienia jakości życia, zakup domu lub mieszkania, lub po prostu - zebranie środków na emeryturę. Jak wynika z badania, najpopularniejszymi aktywami, w które inwestują polscy studenci są akcje - ich wybór wskazało 73 proc. badanych. 19 proc. ankietowanych zadeklarowało inwestycje w kryptowaluty, a 15 proc. - w inwestowanie na rynku forex.

42 proc. studentów wskazuje, że nie posiada wiedzy w temacie kryptowalut i nie planuje inwestowania w aktywa cyfrowe. Kolejne 40 proc. - choć twierdzi, że posiada wiedzę - również nie planuje takiej inwestycji.

Wakacje z kryptowalutą

Rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że inwestowanie w nie zaczyna interesować coraz młodszych. CNBC kilka dni temu opisało historię rodzeństwa – 14-letniego Ishaana i 9-letniej Aanyi z Teksasu, którzy przez lato stworzyli „kopalnię” kryptowalut, co pozwala im na 30 tys. dolarów zysku miesięcznie. Jak mówił nastolatek w rozmowie z CNBC, chciał wraz z siostrą „dowiedzieć się czegoś nowego o technologiach, a także przy okazji zarobić”. Wiedzę w zakresie wydobywania kryptowalut rodzeństwo miało czerpać z filmów w serwisie YouTube. Dzieci w zakresie „wydobywania” aktywnie wspiera ojciec, Manish Raj, były bankier inwestycyjny, który w celu rozbudowy „kopalni” zaciągnął pożyczkę.

Bitcoin utrzymuje się na wysokim kursie po niedawnej zwyżce i oscyluje on wokół 50 tys. USD za 1 BTC.

Skomentuj artykuł: