Tańszy gaz dla małych firm

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Orlen, wprowadziła nową ofertę, która pozwoli m.in. małym i średnim przedsiębiorstwom (MiŚP) skorzystać z gwarancji stałej ceny gazu ziemnego. O małe firmy dba też rząd, który niedawno zdecydował o obniżeniu  stawki na gaz dla piekarni i cukierni.

Proponowana dla MiŚP cena w ramach oferty PGNiG Obrót Detaliczny jest obecnie niższa o 33 proc. od ceny bazowej, wynikającej z cennika dla klientów biznesowych i wynosi 525 zł za megawatogodzinę (MWh) - podała "Codzienna". – Wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie, które po styczniowej, czasowej obniżce cennika dla klientów biznesowych, będzie realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorstw  – mówi Henryk Mucha, prezes GNiG Obrót Detaliczny. - W biznesie gwarancja stałej ceny paliwa w dłuższym okresie jest kluczowa, ponieważ ułatwia planowanie działalności i wpływa na stabilizację kosztów przedsiębiorstwa. Stała cena gazu może pozytywnie przełożyć się na ceny produktów oraz usług, oferowanych w szczególności przez małe i średnie firmy. Klienci, korzystający dotychczas z naszego cennika, poprzez wybór naszej nowej oferty, mogą sobie zapewnić do końca 2025 roku cenę niższą aż o jedną trzecią od aktualnej ceny bazowej -  dodaje. Oferta PGNiG Obrót Detaliczny jest skierowana do wszystkich klientów biznesowych, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, takich jak zakłady fryzjerskie, sklepy, restauracje czy małe obiekty sportowe, które rozliczały się dotąd w ramach Cennika „Gaz dla Biznesu”, w jednej z grup taryfowych BW/BS/BZ 1-4 - czytamy w komunikacie firmy. Dodajmy, że oferta będzie dostępna tylko za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi Klienta (eBOK), a wolumen objęty promocją jest ograniczony w czasie. 
Orlen poinformował też, że przekaże w br. aż 14 mld zł na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. Jak podkreślił na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, to wymierna pomoc, która zapewnia milionom Polaków tańsze koszty ogrzewania. "W ramach koncernu multienergetycznego, przekażemy w 2023 r. prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych jak szpitale, szkoły czy żłobki. Wraz z rządem chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego" - poinformował Obajtek. Zwrócił też uwagę, że poziom zamrożonej ceny gazu 200,17 zł/MWh to znacznie niżej, niż wyceny giełdowe paliwa gazowego. - Dziś na TGE w Polsce cena paliwa gazowego to ok. 308 zł/MWh - podkreślił prezes Orlenu
Przypomnijmy też, że rząd zamroził cenę tego paliwa tak w 2022 r., jak i w 2023 roku - jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Jak wspomnieliśmy,  rząd dba też o MiŚP. To dzięki jego decyzjom mniej niż dotychczas o 400 zł za MWh będą płacić piekarnie i cukiernie, które skorzystają z obniżonej stawki na gaz. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać od 1 kwietnia ok. 2,7 tys. przedsiębiorców. To kontynuacja rządowych działań mających przeciwdziałać wysokim cenom energii oraz odpowiedź na apele branży. Przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe, będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej. Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r.Niestety, działania rządu w zakresie ograniczania cen paliw są uzależnione od decyzji Unii Europejskiej. Dlatego też minister klimatu i środowiska Anna Moskwa apeluje do Komisji Europejskiej o pilnie wdrożenie rozwiązań, które ograniczyłyby ceny gazu dla MiŚP. Minister Moskwy skierowała w tej sprawie pismo do unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson. Zaznacza w nim, że unijne przepisy pozwalają państwom członkowskim interweniować na rynku i ustalać ceny dostaw energii elektrycznej dla MŚP. - Taki mechanizm powinien dotyczyć również gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw - uważa minister klimatu. Jej zdaniem, konieczne jest zapewnienie państwom członkowskim elastyczności w doborze odpowiednich środków, które zależałyby od tego, którzy odbiorcy ponoszą największy ciężar. Zarówno w opinii rządu, jak i ekspertów i samych przedsiębiorców, ceny gazu są obecnie kluczowym kosztem w małych i średnich firmach. Od tego zależy w niektórych przypadkach dalsze funkcjonowanie firm o bardzo długich tradycjach.

W Polsce przykładem przedsiębiorstw, które najmocniej odczuwają skutki wysokich cen gazu, są piekarnie. Dlatego też rząd zdecydował się na pilne wsparcie dla nich. "Szacuje się, że ceny gazu wzrosły sześciokrotnie w porównaniu do okresu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Aby obecnie piekarnia mogła wyjść "na zero", średnia cena bochenka chleba w Polsce musiałaby wzrosnąć nawet trzykrotnie" - wylicza minister Moskwa w piśmie do KE. Właśnie taka sytuacja zmusza wielu przedsiębiorców do ogłoszenia upadłości. "Niestety obserwujemy wiele takich przypadków" - przyznała w piśmie do komisarz UE minister Moskwa. Jej zdaniem - jak czytamy w piśmie - umożliwienie interwencji w ceny gazu dla MŚP "przyniosłoby korzyści europejskiej gospodarce w tym trudnym czasie"

Skomentuj artykuł: