Finalne konsultacje ws. KSeF przesunięte. Jako powód podano pówódź

Finalne konsultacje projektu nowelizacji dot. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) rozpoczną się na przełomie października i listopada - poinformowało Ministerstwo Finansów.

"W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski zdecydowaliśmy, że konsultacje projektu KSeF rozpoczniemy na przełomie października i listopada"

 - przekazał resort finansów na swojej stronie internetowej.

Wskazano, że opracowano założenia drugiej noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz uzupełnienie założeń dot. rozwiązań biznesowych. Jak podkreślono, są one zgodne z założeniami, które były przedstawione podczas konsultacji w połowie lipca.

Ministerstwo zaznaczyło, że KSeF dotyczy wszystkich przedsiębiorców w Polsce, dlatego ważne jest aby konsultacje były "przeprowadzone na równych zasadach dla wszystkich podmiotów i stron". Zapewniło, że dialog i rzetelne konsultacje są dla resortu kluczowe, a prace nad projektem będą kontynuowane z uwzględnieniem potrzeby przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami od 1 lipca 2024 r (obowiązek ten miał objąć duże firmy), a od 1 stycznia 2025 r. małe i średnie przedsiębiorstwa. Na początku 2024 r. szef resortu finansów Andrzej Domański informował, że obowiązkowego KSeF w tym roku nie będzie. W połowie tego roku prezydent podpisał ustawę, która przesunęła termin obowiązkowego wdrożenia systemu na 1 lutego 2026 r. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym.

Ostatnie konsultacje ws. zmian w przepisach dotyczących KSeF odbyły się 18 lipca br. Jak tłumaczył wówczas resort finansów dotyczyły one m.in. tego, by system wchodził etapami (od 1 lutego 2026 r. dla dużych przedsiębiorstw, a od 1 kwietnia 2026 - objął pozostałe firmy). Ponadto dyskutowano o uproszczeniu systemu poprzez m.in. stosowanie trybu offline podczas okresu przejściowego i możliwości wystawiania faktur do 450 zł poza systemem.

Źródło

Skomentuj artykuł: