Ile firm zamknęło działalność w 2022?

Obecnie w Polsce jest aktywnych 2,62 mln firm, to o 48,5 tys. więcej niż na początku roku i o ponad 13 tys. firm więcej niż pod koniec października ubiegłego roku - poinformowało dzisiaj Ministerstwo Rozwoju i Technologii. "Rzeczpospolita" informowała dzisiaj o tym, że przedsiębiorcy "masowo zamykają lub zawieszają firmy".

Resort przekazał, że od stycznia do 24 października br. do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację działalności.

- Przy czym faktyczna liczba działalności, które we wskazanym okresie dokonały rzeczywistej likwidacji wynosi 98 tys. - wskazano.

Zwrócono uwagę, że rejestr CEIDG oraz ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy pozwalają na realizację likwidacji także z datą wsteczną oraz przyszłą, a przedsiębiorca, który składa wniosek likwidacyjny, w momencie zmiany decyzji zobowiązany jest złożyć kolejny wniosek.

- Stąd analiza na podstawie wyłącznie liczby składanych wniosków może być błędna

- stwierdzono. Według resortu tego typu zagadnienia "należy analizować według danych dotyczących liczby faktycznie zlikwidowanych, zawieszonych i uruchomionych działalności".

- Analiza rejestru CEIDG wskazuje, iż obecnie liczba aktywnych działalności wynosi 2,62 mln i jest ona o 48,5 tys. działalności wyższa niż według stanu na 1 stycznia 2022 roku oraz o ponad 13 tys. firm wyższa niż według stanu na 24 października 2021 r. - przekazało MRiT.

Resort przytoczył dane GUS, zgodnie z którym w II kwartale br. sądy wydały 80 postanowień o upadłości przedsiębiorstw - o 4,8 proc. mniej rdr. Dodano, że od początku roku liczba upadłości wyniosła 168, a w analogicznym okresie poprzedniego roku takich postanowień było 210.

- Mimo trudnych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej, postanowień jest zatem o 20 proc. mniej - zaznaczyło MRiT.

Dzisiaj "Rzeczpospolita" informowała, że "przedsiębiorcy zawieszają lub likwidują działalność", a "wielu z nich nie przetrwa tego roku i zimy".

- Rzeczywiście, w ostatnim czasie ponad 200 tys. firm zamknęło bądź zawiesiło działalność – potwierdza, cytowany przez gazetę, Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Źródło

Skomentuj artykuł: