Inwestycje w oszczędzanie sposobem firm na inflację

Inwestycje w środki trwałe ograniczające zużycie energii – to odpowiedź firm na ich największe bolączki czyli wysoką inflację i rosnące koszty prowadzenia działalności – pisze Gazeta Polska Codziennie. Zielone aktywa stanowią coraz większą część inwestycji firmowych, i to zarówno biorąc pod uwagę środki transportu , jaki i maszyny, i urządzenia. Ten trend będzie się umacniać -  wskazuje ekspert.

Niemal wszyscy przedsiębiorcy (90 proc.) uczestniczący w  badaniu Barometr EFL na III kwartał wskazali, że obawiają się dalszego wzrostu inflacji.  Wśród głównych obaw przedsiębiorców znajdują się również – powiązane ze wzrostem inflacji – koszty prowadzenia działalności, m.in. wynajmu powierzchni, kosztów energii elektrycznej. Ta obawa towarzyszy 65 proc. przedsiębiorców. Co dziesiąty przedsiębiorca obawia się mniejszej sprzedaży swoich produktów i usług, taki sam odsetek wskazuje na nowe, niekorzystne rozwiązania legislacyjne. Polskie firmy borykają się też z brakiem  pracowników (5 proc.) oraz brakiem  zdolności kredytowej (4 proc.). 

Z ostatnich danych GUS wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 10,8 proc. w ujęciu rocznym i był to kolejny spadek tego wskaźnika. Wydawać by się mogło, że przedsiębiorcy powinni to zauważyć i mieć coraz mniej obaw związanych z wysokimi cenami. Wyniki  Barometru EFL  na to jednak nie wskazują. Po raz kolejny to inflacja stanowi największą obawę przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, a kolejna bolączka – rosnące koszty prowadzenia działalności – jest tego pochodną

komentuje Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Inwestycje ograniczające zużycie energii

Według badania, największa część mikro, małych i średnich firm w odpowiedzi na wysokie ceny planuje starać się o zewnętrzne finansowanie. Wskazuje na ten element 4 na 10 przedsiębiorców. Częściej myślą o tym małe firmy (47 proc.) niż średnie (31 proc.). - Oczywiście pierwszą opcją ratunkową w przypadku braku funduszy z podstawowej działalności jest finansowanie zewnętrzne i na to wskazują przedsiębiorcy. Jednak ciekawa jest druga metoda – inwestycje w środki trwałe ograniczające zużycie energii. Zielone aktywa stanowią coraz większą część inwestycji firmowych, i to zarówno biorąc pod uwagę środki transportu , jaki i maszyny, i urządzenia. Ten trend będzie się umacniać -  wskazuje  Radosław Woźniak

Inwestycje ograniczające zużycie energii planuje dokonać co piąty ankietowany przedsiębiorca (21 proc.). Skłonność do tego kroku jest tym większa, im większa jest firma. Wskazuje  tak 7 proc. mikro firm, 27 proc. małych firm i 30 proc. średnich firm. Rozwiązaniem preferowanym przez 8 proc. przedsiębiorców jest rezygnacja z premii i podwyżek. Najczęściej wskazywali na to przedstawiciele branży HoReCa, transportu  i handlu.

Mało optymistycznym wnioskiem jest to, że 8 proc. przedsiębiorców, w związku z wyzwaniami rynkowymi, zastanawia się nad zakończeniem prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Najczęściej dotyczy to najmniejszych podmiotów  (18,5 proc.  mikrofirm oraz 4 proc. małych firm). W ujęciu branżowym to firmy usługowe najczęściej myślą o zawieszeniu biznesu. 5 proc.  firm planuje zmniejszyć kadrę, a 3 proc. przebranżowić się. Z kolei aż 32 proc.  przedsiębiorców, choć ma świadomość wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma jeszcze pomysłu, jak sobie z nimi poradzić. Najczęściej planu B nie mają firmy transportowe (49 proc. wskazań) i budowlane (37,5 proc.).
 

Skomentuj artykuł: