Ten rok będzie wyjątkowo udany dla polskiej turystyki - nad Wisłę przybywa już ponad 20 milionów turystów. A może być jeszcze lepiej...
Z informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że pierwsze efekty nowego otwarcia na świat dały wyniki już w 2017 r., kiedy to Polska przyciągnęła aż 18,3 mln zagranicznych turystów - o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Już wtedy był to najlepszy wynik w naszym regionie.
Jak wynika z danych Banku Światowego, znana i popularna - również wśród polskich turystów - Chorwacja przyciąga rocznie „tylko” 13 mln gości z zagranicy, sąsiadujące z nami Czechy tylko ok. 9 mln, a leżące nad ciepłym Morzem Czarnym Bułgaria oraz Rumunia - nieco ponad 10 mln. Polska wyprzedziła też w turystycznych rankingach bardzo dużo krajów, które od lat żyją z turystyki – do Portugalii rocznie przybywa 11 mln osób, a do słynnej ze sportów zimowych Szwajcarii – 9 mln.
– Mamy coraz więcej gości z bardzo odległych zakątków kraju – Japonii, Chin czy Bliskiego Wschodu, którzy odkryli u nas uroki zabytków związanych z przemysłowym dziedzictwem Śląska – mówi Karol Łączka, organizator eventów z Katowic. 10., jubileuszowa, edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki, przyciągnęła w tym roku aż 109 tysięcy gości – i to w zaledwie w ciągu 3 dni.
Coraz lepsze wyniki branży turystycznej to również zasługa poprawiającej się stale w Polsce infrastruktury – mamy coraz lepsze drogi czy hotele.
- Zarówno turyści zagraniczni, jak i fachowcy z branży podkreślają, że obsługa klienta jest w Polsce na wysokim, europejskim poziomie
Mamy też inne cieszące się coraz większym wzięciem atrakcje.
- Turystyka uzdrowiskowa, SPA i Wellness rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, szacunkowe wpływy z turystyki zdrowotnej wynoszą 205 mln dolarów. Aż 45 polskich miejscowości lub ich części, posiada status uzdrowiska
Według szacunków Polskiej Organizacji Turystycznej, ok. 150 tys. zagranicznych turystów przyjeżdża do Polski podreperować swoje zdrowie.
Coraz lepsze efekty przynosi też realizacja projektu „Polskie Marki Turystyczne”.
- Polska turystyka to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki - podkreśla Bańka. Dodał, że działania rządu i resortu sportu i turystyki pod jego kierownictwem były ukierunkowane na promocję lokalnych marek turystycznych.
Efekty potwierdzają twarde dane – w 2018 r. odnotowano aż 19 mln 622 tys. przyjazdów turystów zagranicznych do Polski (wzrost o 7,5% w stosunku do 2017 roku), 9,6 mld USD (34,95 mld PLN) – to wydatki turystów zagranicznych związane z pobytem w Polsce (wzrost w stosunku do 2017 r. odpowiednio o 10,5% w USD oraz 7,0% w PLN), a 7,2 mld USD (26,1 mld PLN) – wydatki odwiedzających jednodniowych w Polsce (w stosunku do 2017 r. wzrost o 1,4% w USD). Aż 16,8 mld USD (61,05 mld PLN) wyniosły łączne wpływy dewizowe z przyjazdowej turystyki zagranicznej (wzrost w stosunku do roku 2017 wyniósł odpowiednio o 6,4% w USD oraz 2,8% w PLN).
W efekcie zwiększonej aktywności turystycznej zarówno nierezydentów, jak i mieszkańców Polski (podróże na terenie Polski i za granicę) odnotowano wzrost łącznych wydatków w gospodarce turystycznej o 6,8% oraz stabilny udział gospodarki turystycznej w tworzeniu PKB na poziomie 5,9%.