Zamówienia od agencji NATO bezpieczną ścieżką dla naszych firm

Współpraca z agencjami NATO oraz przetargi ogłaszane przez instytucje międzynarodowe – to tematy konferencji Polish Industry Day 2023, organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W wydarzeniu wzięło udział 250 polskich przedsiębiorców z branż IT/ICT, sektora logistyki, budownictwa, transportu i frachtu, sektora obronności i usług dla obronności.

- Zamówienia publiczne organizacji międzynarodowych, w tym zamówienia ogłaszane przez poszczególne agencje NATO stanowią bezpieczną ścieżkę umiędzynarodowienia firm. Coraz większa grupa przedsiębiorców doskonale radzi sobie we współpracy z NATO a ja wierzę, że będzie się ona powiększać – powiedziała podczas otwarcia konferencji wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król. 

Polska należy do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) od 1999 r. i od tego czasu nasi przedsiębiorcy mogą być dostawcami towarów i wykonawcami usług dla struktur tej organizacji. Zakupy realizowane na potrzeby NATO są finansowane miedzy innymi z budżetu tej organizacji, budżetów narodowych oraz Programu Inwestycyjnego w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP). Program ten służy wspólnemu finansowaniu przedsięwzięć związanych z rozbudową, modernizacją i remontami infrastruktury wojskowej Sojuszu, która obejmuje takie elementy jak: lotniska, instalacje telekomunikacyjne, systemy dowodzenia i kontroli, składnice materiałów pędnych i smarów, rurociągi paliwowe, radarowe urządzenia ostrzegawcze i nawigacyjne, instalacje portowe.

- Modernizacja, cyfryzacja, poszukiwanie nowych przełomowych technologii do celów cywilnych i obronnych nie jest bliżej nieokreśloną przyszłością, ale teraźniejszością NATO – zaznaczyła wiceminister Król.

Zamówienia dla agend NATO realizowane są zarówno bezpośrednio w obszarze uzbrojenia, jak i poza nim, np. w zakresie technologii podwójnego zastosowania. Wiele zakupów dokonywanych przez NATO dotyczy także towarów i usług codziennego użytku np. infrastruktury informatycznej, biurowej, usług doradczych. Realizowane są one na zasadach konkurencyjnych – ogłaszania przetargów, w których mogą uczestniczyć firmy z wszystkich państw członkowskich NATO.
 

Skomentuj artykuł: