Wciąż niewiele wakatów

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny Na koniec IV kwartału 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce, w podmiotach gospodarki narodowej lub ich jednostkach lokalnych zatrudniających co najmniej jedną osobę, wynosiła 125,4 tys. i była mniejsza niż w końcu III kwartału 2019 r. o 23,2 tys., tj. o 15,6 proc.

W porównaniu z końcem IV kwartału poprzedniego roku liczba wolnych miejsc pracy była mniejsza o 13,8 tys., tj. o 11,0 proc. Pod koniec IV kwartału 2019 r. nieobsadzonych było jeszcze 28,4 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.

W IV kwartale ub.r. było o 8,1 proc. mniej nowych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ponadto zlikwidowano o 25,3 proc. mniej miejsc pracy niż w poprzednim kwartale oraz o 16,3 proc. mniej niż w IV kwartale 2018 r.

Wolne miejsca pracy na koniec IV kwartału 2019 r. koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (84,9 proc.). Najwięcej ich wykazano w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 49 osób (44,8 proc.).

Jak dodaje GUS, na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy wpływ ma sytuacja gospodarcza. Z analizy prezentowanego szeregu danych wynika, że w Polsce tworzenie i likwidowanie miejsc pracy ma charakter sezonowy. W przypadku miejsc pracy nowo tworzonych ich liczba była największa w pierwszych kwartałach, a najmniejsza zazwyczaj w czwartych. Tendencja wzrostu liczby nowo tworzonych miejsc pracy w pierwszych kwartałach utrzymuje się od 2012 r. - liczba ta osiągnęła najwyższą wartość w 2019 r. Najwięcej zlikwidowanych miejsc pracy wskazywano w pierwszym kwartale, najmniejsze wartości tego zjawiska występowały w różnych kwartałach poszczególnych lat. Od 2012 r. różnica pomiędzy zlikwidowanymi i nowo utworzonymi miejscami pracy systematycznie rośnie.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: