USA: Blisko porozumienia ws. długu

- Porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA jest w zasięgu ręki, ale jeszcze nie zostało uzgodnione - powiedział Patrick McHenry.

Patrick McHenry, czołowy republikański negocjator, powiedział dziennikarzom na Kapitolu, że porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA jest w zasięgu ręki, ale jeszcze nie zostało uzgodnione.

Jego zdaniem Kongres będzie mógł podnieść limit zadłużenia USA jeszcze przed 5 czerwca, który jest nowym terminem ostatecznym na podjęcie decyzji określonym przez resort finansów.

Wcześniej sekretarz skarbu Janet Yellen sugerowała, że datą graniczną będzie 1 czerwca, choć zastrzegała, że nie da się tego dokładnie przewidzieć z uwagi na zmienność wpływów budżetowych m.in. z podatków.

Szefowa resortu skarbu poinformowała, że w tym tygodniu uruchomiła kolejny "nadzwyczajny środek" dający rządowi dodatkowe 2 mld dolarów, by oddalić datę potencjalnego bankructwa. Zaznaczyła, że jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia - obecnie wynoszącego 31,4 bln dolarów - USA zabraknie środków do planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów (Medicare).

Yellen ostrzegła McCarthy'ego - który wciąż prowadzi negocjacje z Białym Domem na temat podniesienia limitu - by nie zwlekał do ostatniej chwili, ostrzegając że może grozić to "poważnymi szkodami" dla wiarygodności USA i zwiększenia kosztów pożyczania.

Mimo doniesień mediów o tym, że obie strony są bliskie porozumienia, które miałoby obniżyć wydatki budżetowe i podnieść limit zadłużenia, w piątkowe popołudnie wciąż nie doszło do porozumienia. Tymczasem zasady Kongresu mówią, że kongresmeni muszą mieć co najmniej 3 dni na zapoznanie się z ewentualną legislacją. Nie jest też jasne, czy ewentualne porozumienie znajdzie odpowiednie poparcie kongresmenów.

Źródło

Skomentuj artykuł: