USA i Japonia pracują nad chipami

Stany Zjednoczone i Japonia pogłębią współpracę w zakresie badań i rozwoju zaawansowanych układów scalonych i innych technologii, poinformowały rządy obu krajów.

Porozumienie, które obejmuje również współpracę w zakresie obliczeń kwantowych i dyskusje na temat sztucznej inteligencji, ma miejsce, gdy zarówno Waszyngton, jak i Tokio zmniejszają ryzyka w relacjach z Chinami i współpracują w celu rozszerzenia produkcji chipów i zabezpieczenia zaawansowanych komponentów niezbędnych do wzrostu gospodarczego.

Stany Zjednoczone, Japonia i inni członkowie Grupy Siedmiu (G7) krajów rozwiniętych zgodzili się w zeszłym tygodniu na „zmniejszenie ryzyka”, ale nieoddzielenie się od Chin, podkreślając głębokie zaniepokojenie zaawansowanych demokracji rosnącą potęgą technologiczną Chin i ich blokadą technologiczną łańcuchów dostaw.

We wspólnym oświadczeniu oba kraje zgodziły się na zacieśnienie współpracy między swoimi ośrodkami badawczo-rozwojowymi, gdy planują przyszłą współpracę technologiczną.

Oświadczenie pojawiło się po tym, jak japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Yasutoshi Nishimura spotkał się w Detroit z sekretarzem handlu USA Giną Raimondo.

Źródło

Skomentuj artykuł: