USA ograniczają eksport chipów do Chin. Nie chcą transferu technologii

Amerykańscy producenci chipów są pełni obaw w związku z nowymi zasadami eksportu do Chin. Nowe ograniczenia eksportowe spowodowały już spadek akcji głównych producentów chipów, Nvidii i AMD.  

Nvidia twierdzi, że rząd USA wymaga nowej licencji, ze skutkiem natychmiastowym, w celu wyeliminowania ryzyka, że chipy zostaną „wykorzystane lub przeznaczone do „wojskowego użytku końcowego”… w Chinach i Rosji”. 

Akcje obu producentów chipów straciły na giełdzie w Nowym Jorku. Akcje Nvidii spadły o 6,6%, a AMD o 3,7%. 

Departament Handlu USA oświadczył, że „w tej chwili nie jest w stanie przedstawić konkretnych zmian w polityce”. „Podejmujemy kompleksowe podejście do wdrażania dodatkowych niezbędnych działań związanych z technologiami, użytkownikami końcowymi i użytkownikami końcowymi w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej” – powiedział rzecznik Departamentu Handlu.

„Obejmuje to zapobieganie nabywaniu i wykorzystywaniu przez Chiny amerykańskiej technologii w kontekście ich programu fuzji wojskowo-cywilnej w celu napędzania wysiłków modernizacyjnych wojska, łamania praw człowieka i umożliwiania innych złośliwych działań”.
W oświadczeniu regulacyjnym Nvidia poinformowała, że nowy wymóg licencyjny uderzy w eksport jej chipów A100 i H100, które mają na celu przyspieszenie zadań uczenia maszynowego, oraz systemów, które je zawierają.

Nvidia dodała, że na skutek wprowadzonych ograniczeń  w handlu z Chinami przychody mogą się zmniejszyć nawet o około 400 mln USD. Rzecznik Nvidii powiedział BBC, że współpracuje z klientami w Chinach, aby „zaspokoić ich planowane lub przyszłe zakupy alternatywnymi produktami”.

Tymczasem rzecznik AMD oznajmił, że przepisy, które uniemożliwiają wysyłkę chipów MI250 do Chin, nie powinny mieć „istotnego wpływu” na biznes. Zarówno Nvidia, jak i AMD wstrzymały sprzedaż do Rosji po inwazji na Ukrainę w lutym. Analitycy stwierdzili, że nowe amerykańskie ograniczenie mogą utrudnić Chinom nabycie chipów do zaawansowanych obliczeń. Może to również wpłynąć na zarobki amerykańskich producentów, takich jak Nvidia i AMD. 

W zeszłym tygodniu Nvidia odnotowała w drugim kwartale przychody w wysokości 6,7 mld USD, co było znacznie niższe od prognoz. Podała jednak, że przychody z działalności związanej z centrami danych, która produkuje chipy komputerowe, wzrosły o 61% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Stany Zjednoczone i Chiny są uwikłane w długotrwały spór o handel i technologię. Napięcia między dwiema największymi gospodarkami świata wzrosły na początku tego miesiąca, po wizycie amerykańskiej polityk Nancy Pelosi na Tajwanie. Chiny postrzegają samorządną wyspę jako część swojego terytorium i nalegają, aby została zjednoczona z kontynentem, w razie potrzeby siłą. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: