USA zastąpiły Rosję jako główny dostawca ropy naftowej w Europie

Stany Zjednoczone są obecnie największym dostawcą ropy naftowej do UE. W grudniu aż 18 proc. importu ropy pochodziło z USA, podał Eurostat.

To duży zwrot w gospodarce surowcami energetycznymi, gdyż Rosja była do niedawna największym dostawcą ropy do bloku, odpowiadając za aż 31% całkowitego importu (do końca stycznia 2022 r.). Tymczasem Stany Zjednoczone zajmowały drugie miejsce, z maksymalnym udziałem 13%.
Jednakże, inwazja Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku wpłynęła negatywnie na dostawy surowców energetycznych do Europy. Unia Europejska ograniczyła import rosyjskiej energii, a także nałożyła sankcje na rosyjski eksport ropy i węgla.
W grudniu zeszłego roku Unia Europejska wprowadziła zakaz importu rosyjskiej ropy morskiej oraz wprowadziła limit cenowy, który uniemożliwia brokerom ubezpieczeniowym i innym firmom świadczenie usług, jeśli ropa została kupiona za więcej niż 60 USD za baryłkę.
Po wybuchu wojny niektóre kraje europejskie zaczęły również zmniejszać import rosyjskiego gazu ziemnego a i Moskwa zaczęła odcinać przepływ tego surowca na kontynent. Państwowy gigant energetyczny Gazprom najpierw zmniejszył dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1, który stanowił około 35% całkowitego importu rosyjskiego gazu do Europy w 2021 roku. We wrześniu odcięto rurociąg, powołując się na problemy techniczne.
Udział Rosji w imporcie gazu ziemnego do Europy gwałtownie spadł, z 31% w pierwszym kwartale 2022 r. do prawie 19% do końca roku, wynika z danych Eurostatu. To sprawiło, że Stany Zjednoczone stały się drugim co do wielkości dostawcą gazu do UE, z prawie 20% udziałem, za Norwegią, która odpowiada za prawie 31% importu gazu do Unii.
Do końca roku 2022 r. największymi dostawcami ropy naftowej do UE były Stany Zjednoczone, Norwegia i Kazachstan, co pokazuje, że UE zdołała dostosować się do zmieniającego się krajobrazu rynku ropy i praktycznie zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej ropy” - podał Eurostat.
Rosja znalazła nowych nabywców na ropę, którzy chcą wycenić baryłki z dużym dyskontem – moskiewska ropa Urals jest obecnie wyceniana po 54 USD za baryłkę, w porównaniu z 78 USD za baryłkę ropy Brent, globalnego benchmarku. W szczególności od czasu inwazji na Ukrainę import ropy z Rosji zwiększyły Indie i Chiny.

Źródło

Skomentuj artykuł: