Otwarcie większości branż nie gwarantuje natychmiastowego powrotu do stabilności gospodarczej - to główny wniosek kolejnej edycji raportu MGW Corporate Consulting Group.
Niestety, pomimo zniesienia znacznej części obostrzeń sanitarnych, polskie biznesy wciąż mierzą się z ogromnym wyzwaniem w postaci utrzymania płynności finansowej. Jej brak z kolei przełożył się na kolejny rekord liczby otwartych postępowań restrukturyzacyjnych.
Jak zaznacza Mariusz Grajda, Partner Zarządzający w MGW CCG oraz współautor raportu „Restrukturyzacja przedsiębiorstw w II kwartale 2021 r. Analiza i interpretacja postępowań restrukturyzacyjnych.” sytuacja w II kwartale br. uwidacznia dwa podstawowe zjawiska, których skutkiem jest zarówno poprawa sytuacji epidemiologicznej, jak i wciąż niestabilna sytuacja branż najbardziej dotkniętych pandemią (m.in. hotelarstwa).
Zdaniem analityków z MGW CCG, optymizm części przedsiębiorców wyrażony w rekordowym wskaźniku PMI rzędu 59,4 pkt w czerwcu br. może być potwierdzeniem pozytywnych trendów w najbliższej przyszłości. Z drugiej zaś strony, rynek restrukturyzacyjny odnotował bezprecedensowy wskaźnik otwartych postępowań na poziomie 460 w kwartale.
Co ciekawe, już we wcześniejszych opracowaniach analitycy z MGW CCG przewidywali rosnący odsetek otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych. Już po III kwartale ub.r. zespół prognozował, iż w perspektywie półrocza nastąpi gwałtowny skok niewypłacalności krajowych przedsiębiorstw.
W poprzednim raporcie zespół MGW CCG przewidywał, iż w ciągu trzech miesięcy rynek odnotuje jeszcze większy skok liczby otwieranych postępowań. Dynamikę wzrostów analitycy obserwują od II kwartału ub. r., który w porównaniu z wynikami za II kwartał br. miał o 296,6 proc. mniej otwartych postępowań niż obecnie. Właśnie II kwartał br. jest już 4. z kolei, pod względem wzrostów otwieranych postępowań.
Z drugiej zaś strony analitycy z MGW CCG zaznaczają, iż dynamika przyrostów ulega systematycznemu zmniejszaniu. W II kwartale 2021 roku odnotowano wzrost liczby postępowań o 10,84 proc. w stosunku do I kwartału br., a dla porównania I kwartał odnotowywał wzrost w stosunku do IV kwartału 2020 roku o ponad 31 proc.
Struktura otwieranych postępowań wykazuje pełną dominację uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. W IV kwartale ub. r. stanowiły 77 proc. ogółu, w I kwartale br. 86 proc., a w II kwartale br. już blisko 92 proc. W naszej ocenie taka struktura budzi pewien niepokój. Z jednej strony obserwujemy zwiększającą się dominację tego instrumentu, lecz z drugiej notujemy jego niską efektywność. Dłużnicy wybierają postępowanie uproszczone m.in. ze względu na możliwość szybkiej realizacji, ale najczęściej sięgają po nie podmioty, po prostu chcące zabezpieczyć ryzyko egzekucji. Niestety, często jednak nie towarzyszy temu głębsza koncepcja planu restrukturyzacyjnego, a co za tym idzie, działanie to można odczytywać w niektórych przypadkach wyłącznie jako krótkoterminową chęć obrony przed działaniami wierzycieli
Jakie sektory odpowiadają za największą część otwartych postępowań? Według wyliczeń MGW CCG w II kwartale br. po raz kolejny rolnictwo notowało największy przyrost niewypłacalności rzędu 44 proc. Drugą co do wielkości branżą ze znaczną liczbą postępowań są tzw. „pozostałe usługi”, a więc przedsiębiorstwa działające w ramach PKD od 64 do 96. Co ważne jednak, z uwagi na szeroki zakres działalności struktura grupy jest mocno rozdrobniona, choć w przypadku liczby otwieranych postępowań na pierwszy plan wysuwają się firmy wyspecjalizowane w zarządzaniu nieruchomościami pod wynajem (około 13 proc. w zbiorze). Z kolei za 7 proc. postępowań w grupie odpowiadają firmy z PKD 71.12, a więc prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Są to najczęściej podmioty oferujące usługi projektowania inżynierskiego, bądź doradztwo związane z maszynami.