Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jak i resort finansów ostrzegają przed oszustami. Jedni udają pracowników ZUS i oferują “pomoc” przy szybkiej wypłacie 13. emerytury, a inni pocztą elektroniczną rozsyłają fałszywe wiadomości o “przyspieszonym” zwrocie podatku. Na obie fałszywe informacje trzeba bardzo uważać, bo można sporo stracić.
Jak pisze "Gazeta Polska Codziennie", ZUS przestrzega przed oszustami, którzy proponują załatwienie “skomplikowanych formalności związanych z tzw. trzynastą emeryturą”. - To świadczenie wypłacimy automatycznie, nie trzeba składać do ZUS żadnego pisma - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. I apeluje do seniorów o rozwagę, bo oszustwa „na pracownika ZUS” mogą spowodować wyłudzenie gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. - Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS proponują szybkie załatwienie formalności - mówi Żebrowski. Jak dodaje, oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS. Przedstawiciele ZUS tylko wtedy odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy, gdy prowadzone są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich lub dokumentacja u płatników składek. - Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych - zaznacza rzecznik ZUS. Warto dodać, że 13. emerytura bez zbędnych formalności trafiła już przed Wielkanocą w sumie do ok. 3,5 miliona seniorów. - ZUS wypłaca trzynastki automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą - informuje rzecznik Zakładu. Po świętach rozpoczęto wypłaty dla kolejnych osób. Aktualny harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 15, 20 i 25 kwietnia. - Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. to 1588,44 zł brutto - dodaje rzecznik.
Natomiast resort finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami o zwrocie podatku. Fałszywe wiadomości przesyłane są pocztą elektroniczną, a ich autor informuje o zwrocie podatku. Nadawca prosi o skanowanie załączonego kodu QR w celu odebrania zwrotu podatku. - Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Ministerstw Finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - podkreśla Patrycja Dudek, rzecznik prasowy Ministra Finansów. Dodaje, że resort finansów i KAS nie wysyłają tego typu wiadomości e-maili na adresy podatników. Ostrzega też, że otwieranie linków lub załączników a także skanowanie kodów QR zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom. “Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników oraz nie skanowanie kodów QR z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości” - czytamy na stronie resortu finansów.
Przypomnijmy, że okres rozliczeń PIT za 2022 r., który rozpoczął się 15 lutego br. trwa do 2 maja br. (zgodnie z przepisami kończy się 30 kwietnia br., ale ze względu na dni świąteczne jest przedłużony). Do 2 maja trzeba też zapłacić podatek, jeśli mamy niedopłatę, bo niezapłacenie podatku w terminie wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek ustawowych. Jeśli mamy nadpłatę, to im szybciej złożymy PIT, tym szybciej otrzymamy pieniądze. W pierwszej kolejności trafiają one min. do osób korzystających z usługi e-PIT, a także osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, co warto zaznaczyć w deklaracji. Zgodnie z prawem, urzędy podatkowe mają 3 miesiące na zwrot, ale w przypadku deklaracji wypełnianych elektronicznie zwrot następuje już w ciągu 45 dni.