Vectra kupiła Multimedie. Będzie kara?

Vectra nie wykonała w pełni warunku nałożonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy zakupie spółki Multimedia Polska; Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary finansowej na operatora - poinformował UOKiK.

Jak wyjaśnił w komunikacie UOKiK, sprawa dotyczy decyzji z początku stycznia 2020 r., kiedy Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zgodził się na transakcję między operatorami telewizji kablowej i dostawcami internetu. Vectra mogła przejąć spółkę Multimedia Polska, musiała jednak spełnić warunek określony w decyzji. Dotyczył on 21 miejscowości i składał się z dwóch części. Urząd przypomniał, że pierwsza miała charakter strukturalny, czyli polegała na sprzedaży sieci w ośmiu miastach. W pozostałych 13 miejscowościach Vectra musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów.

Urząd wskazał, że Vectra wypełniła warunek dotyczący zmiany operatora przez abonentów, a także sprzedała sieć w Gorzowie Wielkopolskim oraz Pruszczu Gdańskim i Pogórzu. Natomiast nie sprzedała dotychczas sieci w Kwidzynie, Łowiczu, Ostródzie, Olsztynie i Stargardzie.

"Vectra dotychczas nie wykonała w pełni nałożonego warunku strukturalnego. Sprzedała sieć jedynie w trzech miastach. W pięciu pozostałych - wbrew wydanej decyzji - warunek nie został wykonany, co rodzi ryzyko ograniczenia konkurencji. Dlatego wszcząłem postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej na spółkę" – powiedział, cytowany w komunikacie, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kara może wynieść do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji warunkowej. "Prezes Urzędu może także uchylić decyzję warunkową, jeżeli przedsiębiorcy nie spełniają nałożonych warunków" - zaznaczył urząd antymonopolowy.

Źródło

Skomentuj artykuł: