W nowym budżecie większy deficyt

Zakładamy większy deficyt, 4,3 proc. deficytu całego sektora - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń zapytany o nowelizację tegorocznego budżetu. Wiceszef resortu przewiduje, że w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost gospodarczy może być wyższy niż IV kwartale 2021.

- Jesteśmy w stanie dzisiaj sfinansować ten deficyt w uporządkowany, bez zagrożeń sposób - zapewnił wiceminister finansów na antenie RMF FM.

- Zakładamy większy deficyt - 4,3 proc. deficytu całego sektora - powiedział Soboń zapytany o nowelizację tegorocznego budżetu.

Wiceminister poinformował, że jeśli chodzi o programy społeczne, to nie będzie w nich żadnych zmian, żadnych cięć.

Jeśli mówimy o programach społecznych i o tych wszystkich programach które zapowiadaliśmy, także obniżkę podatków, to tu nie ma żadnych zmian. Będziemy mieli nieco wyższy deficyt" - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek na konferencji prasowej, że rząd zakłada konserwatywnie, iż tegoroczny deficyt budżetowy przekroczy 4 proc. PKB, ale ma nadzieję, że będzie niższy.

W środę o planowanej nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2022 mówił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2022 r. 17 grudnia ubiegłego roku. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki na 521,8 mld zł, a deficyt na nie więcej niż 29,9 mld zł.

Resort finansów założył, przygotowując budżet jesienią ubiegłego roku, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Zapytany o wzrost PKB w pierwszym kwartale 2022, Soboń odpowiedział, że przewiduje, iż będzie on wyższy od tego w czwartym kwartale 2021.

- Gdybyśmy spojrzeli na ostatni kwartał roku 2021 i wynik 7,4 proc. (wzrostu PKB), to pierwszy kwartał spodziewam się, że może być nawet lepszy - powiedział Soboń na antenie RMF FM.

Dodał, że wpływy do budżetu za marzec tego roku są, mimo tarcz antyinflacyjnych, niewiele gorsze, bo o 5 proc. niższe niż w marcu roku ubiegłego.

Skomentuj artykuł: