W Polsce powstanie Centrum Kompetencyjne czołgów Abrams

Na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu powstanie Centrum Kompetencyjne do obsługi amerykańskich czołgów Abrams. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i producenta czołgów General Dynamics Land Systems - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa

Jak informuje PGZ, w poniedziałek 26 czerwca, w trakcie organizowanej przez poznańskie WZM oraz General Dynamics Land Systems (GDLS) Abrams Supplier Conference została podpisana umowa ze stroną amerykańską ws. stworzenia w Poznaniu Centrum Kompetencyjnego do obsługi czołgów Abrams. Umowa została zawarta poczynionych pomiędzy PGZ S.A. i WZM S.A. z polskiej strony i amerykańskim partnerem, którym jest koncern GDLS.

"Umowa potwierdza decyzję o utworzeniu w ramach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Centrum Kompetencyjnego w zakresie czołgów Abrams, ustanawiając jednocześnie potencjał do ich szeroko pojętych obsług w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb w tym zakresie ze strony Sił Zbrojnych RP. W dalszej perspektywie z potencjału Centrum będą mogły korzystać także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach europejskich" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez PGZ.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek, do utworzenia Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu "zarówno WZM jak i PGZ przygotowywało się już od pewnego czasu". "Jako partner godny zaufania dla wojska jesteśmy odpowiedzialni za wsparcie jednostek w utrzymaniu sprawności każdego rodzaju sprzętu, jaki znajduje się lub wchodzi na uzbrojenie Wojska Polskiego. Dlatego też decyzja pana ministra (obrony) Mariusza Błaszczaka o pozyskaniu dla wojsk pancernych czołgów Abrams oznaczała dla nas konieczność pozyskania zdolności w zakresie obsługi tego typu czołgów" - mówił Chwałek.

"Dzięki dużemu zaangażowaniu zarządu i pracowników WZM popartego dotychczasowym wieloletnim doświadczeniem w zakresie serwisowania ciężkiego sprzętu pancernego i gąsienicowego jakim dysponuje poznańska spółka, udało się nam osiągnąć porozumienie ze stroną amerykańską. Dzisiejsza umowa formalizuje nasze starania i jednocześnie otwiera nową kartę w historii spółki" – podkreślił.

W styczniu Polska zawarła z USA umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Wartość umowy to ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, w tym pociski podkalibrowe z rdzeniem ze zubożonego uranu.

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu przewidziano na lata 2023-24. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami.

Zakup 116 Abramsów wycofanych z korpusu Marines został dokonany, by przyspieszyć uzupełnianie sprzętu po donacjach na rzecz Ukrainy. W kwietniu Polska zamówiła za 4,7 mld dolarów 250 Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A21 SEPv3. Pierwsze maszyny w wersji M1A1 mają dotrzeć do Polski w tym tygodniu.

Źródło

Skomentuj artykuł: