W sprawie koronawirusa głos zabrał Bill Gates. "Świat stoi w obliczu kryzysu"

Koronawirus jest poważnym wyzwaniem globalnym, w tym dla krajów o średnim i niskim dochodzie. Do opanowania epidemii niezbędna jest skoordynowana akcja wszystkich decydentów, gdyż świat stoi w obliczu natychmiastowego kryzysu - wskazuje założyciel Microsoftu Bill Gates na łamach The New England Journal of Medicine, w artykule datowanym na 28 lutego.

- Eksperci do spraw zdrowia na całym świecie od lat twierdzą, że kolejna pandemia, której tempo i dotkliwość dorównałaby epidemii grypy z 1918 roku, nie jest kwestią "czy", ale "kiedy” – napisał Gates.

„Teraz stoimy również w obliczu natychmiastowego kryzysu. W ciągu ostatniego tygodnia Covid-19 zaczął się zachowywać bardzo podobnie do patogenu, którym martwiliśmy się już raz w poprzednim stuleciu. Mam nadzieję, że nie jest tak źle, ale powinniśmy założyć, że tak będzie, dopóki nie dowiemy się, że jest inaczej”

dodał.

Według niego są dwa powody, dla których obecnie rozprzestrzeniający się na całym świecie koronawirus, jest takim zagrożeniem.

Po pierwsze, jest on zdolny do zabijania ludzi, w tym osób starszych wiekowo, które mają problemy zdrowotne.

- Dotychczasowe dane wskazują, że ryzyko śmierci w przypadku koronawirusa wynosi ok. 1 proc. – wskaźnik ten jest wielokrotnie wyższy niż dla typowej grypy sezonowej i plasuje go gdzieś pomiędzy pandemią grypy z 1957 roku (0,6 proc.) i pandemią grypy z 1918 roku (2 proc.) – podał założyciel Microsoftu.

Po drugie, koronawirus jest przenoszony dość skutecznie.

- Przeciętny zarażony przekazuje chorobę na dwie lub trzy inne osoby – tempo wzrostu (zarażeń) jest wykładnicze. Istnieją również mocne dowody, że choroba może być przenoszona przez osoby, które są lekko chore, a nawet nie wykazują jeszcze objawów. Oznacza to, że Covid-19 będzie znacznie trudniejszy do opanowania niż MERS, SARS – uważa Bill Gates.

W jego opinii, dla opanowania epidemii niezbędna jest skoordynowana i szybka akcja decydentów.

„Państwowe i lokalne samorządy oraz publiczne agencje zdrowia mogą w ciągu najbliższych kilku tygodni podjąć działania mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Na przykład, oprócz pomocy własnym obywatelom (…), rządy państw-darczyńców mogą pomóc krajom o niskich i średnich dochodach w przygotowaniu się do tej pandemii”

postuluje przedsiębiorca.

Oprócz działań, związanych z powstrzymaniem epidemii, jego zdaniem, należy przyspieszyć prace nad szczepionkami i lekami. (…) Jeśli niektóre z tych szczepionek okażą się bezpieczne i skuteczne w modelach zwierzęcych, mogą być gotowe do prób na większą skalę już w czerwcu.

- Odkrywanie leków można również przyspieszyć poprzez korzystanie z bibliotek związków chemicznych, które zostały już przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, oraz poprzez zastosowanie nowych technik przesiewowych, w tym uczenia się maszynowego, w celu zidentyfikowania leków przeciwwirusowych, które mogłyby być gotowe do badań klinicznych na dużą skalę w ciągu kilku tygodni – proponuje Gates.

Choć wszystkie te działania pomogłyby w rozwiązaniu obecnego kryzysu epidemiologicznego, to według założyciela Microsoftu, trzeba dokonać też większych zmian systemowych, które pomogą skuteczniej i wydajniej reagować na nadejście kolejnej epidemii.

W jego opinii, warto inwestować w nadzór nad chorobami, w tym w bazę danych przypadków, która byłaby natychmiast dostępna dla odpowiednich organizacji, oraz wypracować zasady wymiany informacji na poziomie państwowym.

Jednym z głównych wyzwań technicznych związanych ze szczepieniami jest udoskonalenie starych sposobów wytwarzania białek, które są zbyt powolne, aby mogły reagować na epidemię.

- Kolejną sprawą jest kwestia finansowania. Budżety na te działania muszą być kilkakrotnie zwiększane. Potrzebne są jeszcze miliardy dolarów na ukończenie badań fazy trzeciej i uzyskanie zgody regulatora na szczepionki koronaawirusowe, a jeszcze więcej funduszy będzie potrzebnych na poprawę nadzoru i reakcji na chorobę

prognozuje Bill Gates.

W grę, według niego, wchodzi nie tylko finansowanie na szczeblu korporacyjnym, ale także finansowanie rządowe.

- Produkty pandemiczne są inwestycjami o wyjątkowo wysokim ryzyku. Finansowanie publiczne zminimalizuje ryzyko dla firm farmaceutycznych. Ponadto rządy i inni darczyńcy powinni finansować - jako globalne dobro publiczne - zakłady produkcyjne, które mogą zapewnić dostawy szczepionek w ciągu kilku tygodni. Wreszcie, rządy powinny sfinansować zakup i dystrybucję szczepionek wśród społeczeństwa – ocenił.

Dodatkowo, zdaniem Gatesa, rządy i przedsiębiorstwa będą musiały dojść do porozumienia cenowego.

- Podczas pandemii szczepionki i leki przeciwwirusowe nie mogą być po prostu sprzedawane oferującym najwyższą cenę. Powinny być dostępne i przystępne cenowo dla osób, które znajdują się w samym sercu pandemii i są w największej potrzebie

podsumował Bill Gates.

Skomentuj artykuł: