We wrześniu OC najdroższe w 2021 r.

Sierpień 2021 r. dał kierowcom nadzieję, że podwyżki średniej składki OC nie będą długotrwałe. Wrześniowe dane nie są już jednak optymistyczne. Ile kosztuje obecnie ubezpieczenie OC?

Posiadacze aut skarżą się ostatnio na wiele podwyżek. Szczególnie dotkliwe są wysokie ceny paliw. Wszystko wskazuje na to, że właściciele aut zaczęli też odczuwać podwyżkę kosztów obowiązkowych polis OC.

Po rekordowych wzrostach składek z lipca i spokojnym sierpniu przyszedł czas na analizę danych porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl z września 2021 r. Niestety, wrześniowe statystyki wskazują na sporą podwyżkę przeciętnego kosztu polis OC. Średnia składka takich ubezpieczeń oferowanych online osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2020 r.

Poziom barometru cenowego we wrześniu 2021 r. = 102↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 99↘)

Jak powstaje barometr OC Ubea.pl?

Na początek warto wyjaśnić, jak powstaje barometr OC przygotowywany przez ekspertów Ubea.pl. Przy jego wyliczaniu bierze się pod uwagę anonimowe wyniki kalkulacji internautów na kalkulatorze OC/AC. Te dane służą do obliczenia średniego kosztu obowiązkowych polis. Ten wynik jest następnie porównywany do średniej składki OC ze stycznia tego samego roku.

Wartość składki ze stycznia wyznacza początkowy poziom barometru (100% / indeks = 100).

Ceny OC skoczyły do góry we wrześniu

Po sprawdzeniu danych z września 2021 r. okazało się, że średnia składka znacznie przewyższa tę ze stycznia.

Przeciętna cena OC we wrześniu 2021 r. stanowiła ok. 102% wyniku ze stycznia - informuje Paweł Kuczyński z porównywarki Ubea.pl.

Jakie są przyczyny tak dużych wzrostów cen?

Ubezpieczyciele na pewno biorą pod uwagę wysoką inflację oraz dane dotyczące liczby wypadków drogowych. W III kwartale 2021 r. takich zdarzeń było najprawdopodobniej sporo ze względu na wakacyjne podróże Polaków, którzy w czasie pandemii chętniej wybierają dojazd autem na urlop - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Na szczęście, nie wszyscy ubezpieczyciele zdecydowali się już na równie gwałtowne podwyżki cen OC. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń można szybko znaleźć tę firmę, która zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.

Skomentuj artykuł: