Wiceminister Robert Nowicki: Chcemy zwiększać liczbę budowanych mieszkań

Ministerstwo Rozwoju prowadzi intensywne prace nad rozwiązaniami, które pozwolą na zwiększenie liczby oddawanych mieszkań. Chcemy w większym stopniu włączyć w ten proces samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe, a także deweloperów, czy kooperatywy mieszkaniowe. Zaproponujemy też zmiany dotyczące finansowania TBS-ów. Szczegóły kompleksowych rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia liczby mieszkań, przedstawimy opinii publicznej w najbliższym czasie – poinformował resort.

W tegorocznych targach BUDMA w Poznaniu wziął udział wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Podczas konferencji prasowej mówił o priorytetach resortu związanych z budownictwem. - Ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o liczbę wybudowanych mieszkań. W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, co stanowi najwyższy wynik od 1980 roku. Chcemy ten trend utrzymać i dalej zwiększać ich liczbę – stwierdził Nowicki.

Wiceszef resortu rozwoju poinformował o zmianach w prawie, mających sprzyjać dalszemu rozwojowi budownictwa mieszkaniowego:

- ministerstwo rozwoju kontynuuje zmiany zapoczątkowane w ubiegłej kadencji. To przede wszystkim deregulacja prawa budowlanego, zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Te ustawy przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany i wyznaczanie terenów pod inwestycje.

- ponadto pod koniec stycznia br. Sejm przyjął ważne zmiany w prawie budowlanym. Dzięki nim proces inwestycyjny będzie prostszy i szybszy.  Nadmierna liczba dokumentów, których wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych.
 
- nowela prawa geodezyjnego i kartograficznego zmniejszy liczbę procedur dla geodetów, co znacznie ułatwi im pracę. Bez względu na to, czy jest to budowa domu, drogi czy linii kolejowej, inwestycje będą szybsze dla wszystkich. Wprowadzona będzie również możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni.

- z kolei mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty. W efekcie, czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi skróci się o dwie trzecie – średnio z 60 do 18 dni.

- przy współpracy z PFR Nieruchomości i BGK, samorządami, Krajowym Zasobem Nieruchomości czy deweloperami ministerstwo rozwoju będzie także rozwijać budownictwo społeczne, by zniwelować 40-proc. lukę w dostępie do mieszkań. Resort chce, poprzez konkretne rozwiązania legislacyjne, otworzyć się na współpracę z kolejnymi podmiotami, dopuścić do realizacji rynek deweloperski, w większym stopniu samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe. Zaproponuje też zmiany dotyczące finansowania TBS-ów.

- ministerstwo poszerza grono odbiorców środków z Funduszu termomodernizacji i remontów. To m.in.: premia remontowa dla gmin, wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty, czy większa premia termomodernizacyjna przy instalacjach wykorzystujących OZE. Nowelizacja ustawy jest już w Senacie.

- przed nami także reforma planowania przestrzennego, na którą powinniśmy spojrzeć przez pryzmat komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Niedawno odbył się „okrągły stół” z udziałem przedstawicieli resortu, administracji, samorządów terytorialnych, izb architektów, a także urbanistów i inżynierów. Tym samym rozpoczęliśmy dyskusję o wyzwaniach jakie stawia przed nami ta reforma. Do tych prac, przy Ministrze Rozwoju zostanie powołany zespół, który wypracuje wspólnie jak najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Skomentuj artykuł: