Wielka Brytania: Gospodarka odnotowała rekordowy spadek w 2020 roku

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w zeszłym roku o rekordowe 9,9%. Główną przyczyną jest oczywiście wprowadzenie ograniczeń dotyczących koronawirusa, które uderzyły w produkcję, twierdzi Urząd Statystyczny (ONS).

Spadek w 2020 r. był ponad dwukrotnie większy niż poprzedni największy roczny spadek w historii

poinformował zastępca krajowego statystyki ONS, Jonathan Athow.

Po złagodzeniu niektórych ograniczeń w grudniu gospodarka wzrosła o 1,2%, po spadku o 2,3% w listopadzie. Zdaniem ekspertów wzrost z zeszłego miesiąca może oznaczać, że gospodarka Wielkiej Brytanii wydaje się być gotowa uniknąć czegoś, co mogło być pierwszą tak dużą recesją od lat 70 -tych.

Recesja jest ogólnie definiowana jako dwa kolejne kwartały, w których gospodarka kurczy się.

Wzrost liczby testów oraz walka z Covid-19 również zwiększył produkcję. Gospodarka nadal rosła w czwartym kwartale jako całości, pomimo dodatkowych ograniczeń (blokujących) w listopadzie

powiedział Athow.

W okresie od października do grudnia gospodarka wzrosła o 1%. PKB mierzono po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej i nigdy wcześniej nie spadł o więcej niż 4,1% w ciągu roku. Jednak według Bank of England, który modeluje PKB na przestrzeni wieków, recesja w 2020 roku może być najgorsza od 1709 roku.

Ekonomiści stwierdzili, że skoro ograniczenia Covid-19 mają obowiązywać do wczesnej wiosny, uderzenie w gospodarkę będzie trwało przez kilka następnych miesięcy.

Spodziewamy się gwałtownego spadku aktywności w pierwszym kwartale roku. Niemniej jednak wzrost przyspieszy począwszy od drugiego kwartału, ponieważ ograniczenia wynikające z udanego programu szczepień ulegną złagodzeniu

powiedział Kemar Whyte, starszy ekonomista w National Institute of Economic and Social Research.

Spadek brytyjskiego PKB byłby rekordowy na kontynencie europejskim, gdyby nie Hiszpania, która odnotowała spadek o 11%.

Wielka Brytania zgłosiła najwyższą w Europie liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem i wskaźnik ten należy do najwyższych na świecie pod względem liczby zgonów.

Ekonomiści przypisują dużą część szkód gospodarczych tego kraju dużej zależności od sektora usług, który szczególnie mocno ucierpiał w ciągu roku z powodu blokady. Jednak Wielka Brytania zaszczepiła do tej pory znacznie więcej osób niż inne kraje europejskie, co stwarza perspektywę ożywienia gospodarki pod koniec tego roku.

To potencjalne szybkie odbicie skłoniło głównego ekonomistę Banku Anglii do opisania gospodarki jako „zwiniętej sprężyny” gotowej do uwolnienia dużych ilości „stłumionej energii finansowej”.

Andy Haldane powiedział, że zaufanie konsumentów wróci do normy dzięki programowi szczepionek, a gospodarka zacznie pracę na pełnych obrotach na wiosnę.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N