Radni z Cumbrii zatwierdzili plany otwarcia pierwszej od 30 lat nowej kopalni głębinowej w Wielkiej Brytanii. Kopalnia ma wydobywać 2,7 mln ton węgla metalurgicznego rocznie.
West Cumbria Mining (WCM) podało, że planuje uruchomić wydobycie pod dnem morskim w ilości około 2,7 mln ton węgla metalurgicznego rocznie. Węgiel ten jest przeznaczony wyłącznie do użytku w przemyśle, a nie do elektrowni. Oczekuje się, że urobek ten „zagospodarują” fabryki stali oraz przemysłu chemicznego w Scunthorpe, Lincolnshire i Port Talbot. Firma twierdzi, że węgiel zastąpi import i nie zwiększy emisji CO2, ponieważ nie będzie sprowadzany z USA.
Jak podaje gazeta Guardian, posunięcie to nastąpiło prawie pięć lat po tym, jak ostatnia kopalnia głębinowa w kraju - kopalnia głębinowa Kellingley w North Yorkshire - została zamknięta oraz dwa miesiące po tym, jak ostatnia kopalnia w Anglii - kopalnia odkrywkowa w Bradley niedaleko Durham - wydobyła ostatni węgiel.
Decyzja o kontynuowaniu prac nad nową kopalnią Woodhouse została podjęta pomimo protestów działaczy na rzecz klimatu, w tym Extinction Rebellion, którzy argumentowali, że nowa kopalnia węgla, jest sprzeczna ze zobowiązaniem Wielkiej Brytanii do zachowania neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r..
Kontrola sądowa przeprowadzona przez te grupy - po dwukrotnym jednogłośnym zatwierdzeniu planów przez radnych - wymusiła zmianę wniosku. Kopalnia za 160 milionów funtów ma być zamknięta do 2049 roku.
Radni z komitetu planowania rady hrabstwa Cumbria zagłosowali w piątek za udzieleniem pozwolenia na budowę dla projektu, przy dwóch wstrzymujących się.
Mark Kirkbride, dyrektor naczelny West Cumbria Mining, powiedział:
- Kopalnia Woodhouse przyniesie znaczące lokalne korzyści Whitehaven, Copeland i Cumbria w zakresie miejsc pracy i inwestycji w krytycznym momencie, biorąc pod uwagę wpływ Covid-19 na zatrudnienie i lokalną gospodarkę oraz na szczeblu krajowym.
Zakładając, że kopalnia zostanie uruchomiona, węgiel metalurgiczny będzie zaopatrywał huty brytyjskie i europejskie, które obecnie importują około 60 mln ton tego surowca rocznie z USA, Kanady, Rosji i Australii.
Największym w Europie producentem węgla metalurgicznego jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. ( JSW). Węgiel ten używany jest do produkcji koksu, niezbędnego jako wsad w produkcji stali.